Co vás zajímá

Rok 2023 v Karlovarském kraji: Shrnutí a výhledy do budoucna s hejtmanem Petrem Kulhánkem

Co vás zajímá

Rok 2023 v Karlovarském kraji: Shrnutí a výhledy do budoucna s hejtmanem Petrem Kulhánkem
Petr Kulhánek (STAN)

Plzeň

Rok 2023 je za námi. Co znamenal pro Karlovarský kraj? A jak by ho zhodnotil hejtman Petr Kulhánek? I o tom byl první letošní díl pořadu Co vás zajímá.
Radim Jehlík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hezký podvečer. Začíná pořad, co vás zajímá. Stále. Ještě na začátku roku jsme proto do našeho vysílání pozvali hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka. Pane hejtmane, vítejte, dobrý den. Dobrý podvečer. Jaký byl podle vás rok 2023? Kdybyste to měl shrnout vaším osobním pohledem?

  • Byl náročný, ale určitě byl bohatý. Myslím si, že se podařila dokončit a i započít řada nových akcií. Vybudovali jsme masivní motivační program pro zdravotníky, což považuji za velký úspěch. Jsme dneska na špici ČR tak, abychom stabilizovali tu personální otázku ve zdravotnictví, což je určitě velmi dobré. Podařilo se dokončit velmi náročnou rekonstrukci Císařských lázní, což také považuji za obrovský úspěch nejen proto, že se opravila národní kulturní památka, ale že se jí podařilo i vdechnout život, kdy vlastně z těch původních lázní fyzického zdraví se staly lázně ducha dneska. Je to společenské centrum s unikátním vestavěným koncertního a víceúčelovým sálem. A podle zájmu o Císařské lázně soudíme, že se to stalo novým středobodem Karlových Varů a Karlovarského kraje. V dopravě jsme také zaznamenali úspěch. Podařilo se dokončit tendr na nové autobusy, které vyjely prvního ledna v celkem 170 plynových autobusů a zcela změnit systém té regionální dopravy. Podle těch informací za 1. 2 dny zatím vše běží plynule, takže doufám, že to tak bude pokračovat. A udělali jsme také další kroky ve vztahu k proměně regionů, transformaci regionu. Když se zpracovávaly žádosti na strategické projekty a podařilo se podat do konce roku tak, jak nám velela povinnost. Rád bych zmínil zejména tu rekonstrukci a dostavbu Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské a keramické, která se stane novým, řekněme vědeckovýzkumným Havlem, nikoli jen SŠ a její realizace začne po dokončení projektových prací už na sklonku tohoto roku. Podařilo se nám také z těch evropských peněz alokovat masivní částku, celkem asi 600 milionů korun do středních škol, na jejich odborné učebny a na zlepšení jejich konektivity, což se určitě projeví v kvalitě těch oborů, které se studují. No a určitě hmatatelné kroky jsme také udělali v otevírání nových vysokoškolských oborů, kdy probíhala příprava akreditace tak, aby už v letošním roce, akademickém roce 24 25 byly otevřeny dva nové vysokoškolské obory. Jeden se týká kinantropologie, nauky o pohybu, to znamená oboru, který je potřebný jak v lázeňských, tak zdravotnických zařízení. A potom je to technický obor ve spolupráci se Západočeskou univerzitou, který se věnuje digitálním technologiím a managementu, který bude studován v anglickém jazyce ve spolupráci s německými partnery.

  • Takže byl to rok bohatý, i když obtížný i ve vztahu ještě ke zvládání uprchlické krize, kde si myslím, že jsme obstáli a dnes víme, že v nějakých 8000 ukrajinských uprchlíků, kteří zůstává v Karlovarském kraji, tak se de facto úplně integrují do života, a to se týká jak práce, tak docházky do škol.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu