Věda Plus
Zadýchávání po covidu? Pomoci může inhalace molekulárního vodíku, zkoumali to olomoučtí vědci
Věda Plus
Plus
Při rekonvalescenci pacientů s takzvaným dlouhým covidem by se časem mohl uplatnit molekulární vodík. Jeho inhalace je podle vědců z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci pro tyto lidi prospěšná. Zjistili to v rok trvající studii. Její výsledky publikovali v impaktovaném časopise International Journal of Environmental Research and Public Health.
Andrea Skalická
Přepis epizody
-
Inhalace molekulárního vodíku pozitivně ovlivňuje průběh rekonvalescence u postcovidových pacientů. Prokázala to studie vědců z fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. No a my o výsledky této studie se zajímala také Andrea Skalická z vědecké redakce ČRo, kterou vítám. Hezký den. Andreo.
-
Dobré dopoledne. Tak výsledky výzkumu olomouckých vědců potvrdily hypotézu, že molekulární vodík může pomáhat i lidem, kteří trpí akutním respiračním onemocněním. Netýká se tedy jenom sportovců, u kterých je pozitivní vliv užívání molekulárního vodíku na výkon a snížení únavy už prokázaný autor studie, doc. Michal Botek, se spolu s kolegy v laboratoři zátěžové fyziologie zajímá o účinky vodíku přibližně pět let. Jeho tým byl pravděpodobně první na světě, kdo přišel se studií, při které se používala inhalace molekulárního vodíku u pacientů s postcovidovým syndromem.
-
Udělali jsme klidovou Spiro m. Potom jsme pacienty nechali projít s tím. No, to vím. Chorvatským testem následoval 14 dnů inhalace buď teda vodíku anebo placeba a po 14 dnech přišli zpátky. Udělal se vlastně úplně stejný test, který nám prozradil, do jaké míry ten vodík oproti té placce bání skupině byl účinný. Jak efektivní byl?