Věda Plus
Nespavost po covidu? Spíš se projevila změna režimu, lidé méně chodili ven a tolik se nepotkávali
Věda Plus
Plus
Nemálo lidí si po covidu stěžuje na špatný spánek. Pandemie onemocnění covid-19 se sice spojuje s celým spektrem spánkových poruch, včetně nejčastější nespavosti, odborníci se ale zatím přiklánějí k tomu, že nekvalitní spánek nebo jeho poruchy způsobilo spíš náročné koronavirové období a opatření, která s ním souvisela.
Lucie Vopálenská, Martina Rasch
Přepis epizody
-
Věda plus.
-
Na dnešek připadá světový den Parkinsonově chorobě. 11. dubna 1755 se totiž narodil britský lékař a chirurg. Druhým zpátky, na který roku 1817 tzv. třaslavou obrnu popsal. Tímto druhým nejčastějším euro degenerativním onemocněním u nás trpí více než 50000 lidí. Nejde přitom pouze o nemoc starší generace. Nejčastěji je diagnostikována u pacientů ve věku 50 až 60 let, ale nevyhýbá se ani mladším. Je sice nevyléčitelná, ovšem existují pokročilé metody, které pomáhají tlumit její příznaky. U telefonu je prof. Robert Jech, vedoucí centra pro intervenční terapii motorických poruch neurologické kliniky první lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Praze. Přeji vám dobrý den. Dobrý den. Pane Jechu, příčinou Parkinsonově nemoci je postupné odumírání nervových buněk produkujících dopamin. Ta nemoc se začne projevovat až při úbytku 60 až 80 % těchto trans m. Jak důležitá je tedy včasná diagnostika?
-
No je to my je samozřejmě velmi důležitá. Parkinsonova nemoc se objevuje typickými příznaky, jako je snížení jsou nebo při chůzi. Projevuje se příznaky typu poruchy spánku, kdy pacienti jsou hodně neklidní, zejména ve fázi, kdy by měly být v klidu, to znamená ve fázi tzv. paradoxního spánku. No a posléze přijdou skutečné první symptomy, a to jsou ztuhlost, zejména končetin, klidový třes a zejména zpomalení zpomalení, které limituje člověk a do značné míry, takže třeba nemůže vůbec chodit.