Téma dne
Sinoložka Lomová: Přirovnání Pekingu 2022 k Berlínu 1936 je přiléhavé. Čína přesto není nacistické Německo
Téma dne
Plus
V pátek oficiálně startují zimní olympijské hry v Pekingu. Účast hostů bude skromná nejen kvůli pandemii koronaviru, řada států vyhlásila politický bojkot her a do země kromě samotných sportovců nevyšle žádnou delegaci. Reagují tak na chování Číny v otázce lidských práv. „Už při letních her v Pekingu roku 2008 bylo zřejmé, že nedochází ke zlepšení, ale naopak ke zhoršení některých aspektů dodržování lidských práv v Číně,“ upozorňuje sinoložka Olga Lomová.
Renata Kropáčková
Hosty byli:
Jakub Lucký, redaktor, Český rozhlas
Olga Lomová, Katedra sinologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, projekt Sinopsis
Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru
Miroslav Bureš, vedoucí programu Radiožurnálu Sport
Přepis epizody
-
V jaké atmosféře začíná v totalitní Číně zimní olympiáda, která bude opět poznamenána pandemií COVIDu? Je politický bojkot her některými zeměmi v čele se Spojenými státy dostatečnou reakcí na zločiny proti lidskosti páchané v pořadatelské zemi. A jaké instrukce dala sportovcům a dalším delegátům Český olympijský výbor? Dobrý poslech tématu dne od mikrofonu zdraví Renata Kropáčková.
-
Téma dne ČRo.
-
Dnes začínají 20. zimní olympijské hry v Pekingu. Účast hostů bude skromná nejen kvůli pandemii koronaviru, ale také z politických důvodů. Řada zemí vyhlásila politický bojkot celé události, zejména kvůli porušování lidských práv v Číně. Více už nám řekne Jakub Lucký ze zahraniční redakce. Dobrý den. Dobrý den. O jakém porušování lidských práv to mluvíme?