Téma dne

Analytik Nerad o spojení dotací a právního státu: Komise to použije nejspíš až po maďarských volbách

Téma dne

Analytik Nerad o spojení dotací a právního státu: Komise to použije nejspíš až po maďarských volbách
Polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán

Plus

Soudní dvůr Evropské unie ve středu zamítl žalobu Maďarska a Polska proti závislosti vyplácení evropských dotací na dodržování principů právního státu. „Evropská komise má teď potvrzeno, že nový nástroj může použít. Pro EU to znamená, že má definitivně k dispozici efektivnější prostředek k postihování členských států, pokud porušují principy vlády práva, které se dotýkají unijního rozpočtu,“ shrnuje analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.
Jan Burda

Hosty byli:
Filip Nerad, analytik, Český rozhlas
Petr Zahradník, ekonom České spořitelny, ekonomický expert Evropského hospodářského a sociálního výboru
Pavel Telička, bývalý eurokomisař a bývalý místopředseda Evropského parlamentu
Alexandr Vondra, ODS, poslanec Evropského parlamentu

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Soud EU zamítl žaloby Polska a Maďarska. Spojení právního státu a peněz je v souladu s právem. Co se teď bude dít? Co se bude dít dál, jak bude postupovat Evropská komise a kdy a jaké reakce zaznívají z Evropského parlamentu nebo z Polska a Maďarska? K poslechu zve Jan Burda. Téma dne.

  • ČRo soudní dvůr EU ve středu zamítl žalobu Maďarska a Polska na spojení právního státu jako pojmu a evropských fondů. Podle soudců v Lucemburku je podmíněnost čerpání peněz dodržováním principů právního státu v souladu s právem unijním EU. Zavedením tohoto pravidla, které má ochránit společný rozpočet před zneužíváním, ne překročila své pravomoci, konstatoval soud k jedné z hlavních námitek Varšavy a Budapešti. Evropská komise, která čekala na výrok unijní justice, bude teď moci mechanismus poprvé využít, pokud Polsko a Maďarsko nevyslyší její výtky týkající se například nezávislosti justice. Ve vysílání vítám zahraničně politického analytika ČRo, který dlouhodobě sleduje evropské instituce, Filipa Nerada. Dobrý den. Filipe. Hezké ráno. Unijní instituce několik let už vedou s oběma zeměmi řízení kvůli obavě, že tyto státy porušují evropské hodnoty. Zmínil jsem justici, ale hovoří se také o pluralitě médií nebo o akademických svobodách. Jenom pro příklad to vše umožňuje včerejší zamítnutí žaloby na spojení čerpání peněz a porušování zásad právního státu. Umožňuje to, aby Evropská komise vůči Polsku a Maďarsku byla teď tvrdší.

  • Neřekl bych tvrdší, ale Evropská komise má po včerejšku soudně potvrzeno, že ten nový nástroj může použít a to EU, to znamená, že tak má definitivně k dispozici efektivnější nástroje k postihování těch členských států, které porušují principy vlády práva, které se dotýkají unijního rozpočtu. Až doposud stará řízení s Polskem a Maďarskem podle článku sedm unijních smluv totiž narážela na to, že se těmto zemím dařilo navzájem blokovat rozhodnutí o sankci vůči té vůči té druhé. Takže tento nástroj se ukázal jako dost bezzubí. Ne, tento nový mechanismus to už nebude umožňovat tady o blokování jednou členskou zemí a pokud ho Evropská komise proti některé zemi spustí, tak už bude stačit kvalifikovaná většina v radě, aby ho odsouhlasila a ty peníze mohly být pozastaveny. Je tak mnohem pravděpodobnější, že se ta sankce uplatní, než tomu bylo v současnosti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu