Souvislosti Plus
Výchova namibijských dětí v Československu zapadala do sovětské doktríny internacionalismu, říká afrikanistka Mildnerová
Souvislosti Plus
Plus
Při Univerzitě Palackého nedávno vznikl filmový dokument věnovaný Namibijcům, kteří byli jako děti těsně před pádem komunismu vychovávány v Československu. Jejich osudy jsou odrazovým můstkem pro širší debatu o Afričanech v Česku a jejich integraci. Proč tehdy do Československa přijeli a v jakých podmínkách se vzdělávali? Jaké tady bylo jejich dětství? Co tehdy usnadňovalo a co naopak znesnadňovalo přijetí mladých Afričanů?
Martina Mašková
Hosté:
Kateřina Mildnerová, afrikanistka
Ndeshi Panda Nangolo, podnikatelka, která jako dítě žila v Československu
Jana Hybášková, diplomatka
Přepis epizody
-
Je to další díl Souvislosti Plus z debatního pořadu, ve kterém do širšího kontextu zasazujeme aktuální dění v politice, ekonomice, vědě a společnosti. Při Univerzitě Palackého nedávno vznikl filmový dokument věnovaný na mé bijcům, kteří byli těsně před pádem komunismu jako děti vychovávány v Československu. Jejich osudy se stanou odrazovým můstkem pro širší debatu o Afričanech v Česku a jejich integraci. Jak otevřená je česká společnost k nim? Dařilo se daří odbourávat předsudky. Čím dnes žijí česko-americké vztahy? Tak to jsou náměty naší debaty. Pořadem vás provede Martina Mašková.
-
Souvislosti Plus.
-
Do Olomouce zdravím afrikanistku Kateřinu Miltnerovou. Dobrý den. Dobrý den. Kateřina Mildnerová je také sociálně kulturní antropoložka z Palackého univerzity v Olomouci, předsedkyně České asociace pro africká studia a je autorkou předlohy ke zmíněnému film a také knihy s názvem Černý sokoly, která probírá pohnuté osudy namibijských dětí, které byly v letech 80 až 91 vychovávány v Československu. Tady ve studiu s námi v Praze je, než je panda na kolo. Dobrý den.