Řečí peněz
Podstatnou část inflace jsme si sami upekli a taky snědli. Ze zahraničí celá nedorazila, míní ekonom Hampl
Řečí peněz
Plus
Inflace v Evropské unii dál klesá, v Česku je ale stále téměř nejvyšší ze všech členských zemí. Předbíhá nás jen Maďarsko, kde míra zdražování podle Eurostatu dosahovala v říjnu 9,6 procenta, u nás se snížila na 9,5 procenta. Ekonomové ale vyhlížejí brzký pád ke stabilním dvěma procentům. „Klíčovou hodinou pravdy bude inflace za leden příštího roku,“ vysvětluje Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB.
Johann Foss, Naďa Bělovská
Přepis epizody
-
Inflace v EU dále klesá, v Česku je ale stále téměř nejvyšší ze všech členských zemí předbíhána syn Maďarsko, kde míra inflace podle Eurostatu dosahovala v říjnu 9,6 desetin %, u nás se snížila na devět a půl %. Je to dostatečně slibná cesta k vytouženým dvěma %? Nebo se ukazuje, že Česko dělá něco špatně a jak výrazně může dlouhodobě vyšší inflace poškodit naše hospodářství? Zeptáme se našeho dnešního hosta, kterým je Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB. Vítejte ve studiu. Pěkný den. Dobrý den. Od mikrofonu přeje příjemný poslech Naďa Bělovská.
-
Řečí peněz.
-
Česko je na tom pokud jde o inflaci, podstatně hůř než země Eurozóny. Zemích platících eurem už růst cenové hladiny klesl pod tři %, konkrétně na 2 celá a devět desetin % ze zářijové hodnoty 4,3. To je potěšující zpráva, protože dvouprocentní hladina je dlouhodobým cílem evropských centrálních bank. Česka ale vykazovalo podle Eurostatu v říjnu devíti a půl procentní inflaci. Český statistický úřad dospěl k nižšímu číslu. Podle jeho výpočtů v říjnu meziroční růst spotřebitelských cen u nás zrychlil na osm a půl %. Ještě v září ale přitom nedosahoval ani sedmi %. To říjnové po skočení inflace na vyšší číslo způsobilo, že před rokem statistici do výpočtu zahrnuli vládní úsporný tarif na energie, který vedl ke zlevnění elektřiny. Právě její cena teď inflaci táhne znovu nahoru, vysvětluje ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.