Řečí peněz

Ekonomka Matesová: Sankce budou bolet všechny. Západ je v lepší kondici, ale občané Ruska jsou ochotní trpět

Řečí peněz

Ekonomka Matesová: Sankce budou bolet všechny. Západ je v lepší kondici, ale občané Ruska jsou ochotní trpět
Vladimir Putin a Joe Biden během summitu v Ženevě

Plus

Státy Evropské unie se v úterý jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny, sankce přijímají i další státy světa. „Kdyby zůstalo jen u těchto sankci, které už byly ohlášeny a schváleny, tak je to pro Rusko jen žlutá karta. Každé sankce něco stojí i ty státy, které je uvalují. A je třeba zvážit, co obyvatelé jednotlivých zemí vydrží,“ upozorňuje ekonomka Jana Matesová. 
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Situace na rusko-ukrajinské hranici, čím dál víc přiostřuje. Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost donbaských republik a vyslal do nich na misi ruskou armádu. Západ to vnímá jako jasné porušení mezinárodního práva a postupně aktivuje různé sankce, které jsou především ekonomické. Jsou ale ekonomické tresty pro Rusko dostatečnou hrozbou? Jak bolestné by vůbec pro ruskou ekonomiku mohly být a co může ruské hospodářství s konfliktem vlastně ztratit? Tyto otázky rozeberu s naším dnešním hostem Janou Matesovou, ekonomkou a dlouholetou zástupkyní ČR ve Světové bance. Pěkný den. Dobrý den. Od mikrofonu přeje příjemný poslech dalších minut na tě Bělovská.

  • Z řečí peněz.

  • Podle statistik se ruské ekonomice dobře daří. Loni se po covidovém propadu vrátila k silnému růstu a hrubý domácí produkt se zvýšil o 4 celá a sedm desetin %. Ruská ekonomika tak zaznamenala nejvýraznější růst za více než desetiletí, napsala agentura Bloomberg. Šéfka ruské centrální banky ale varovala, že období post pandemické ho oživení skončilo a že se ekonomika nyní přehřívá. Ekonomové navíc připomínají, že by ruské hospodářství mohly výrazně zbrzdit ekonomické sankce v souvislosti s vývojem kolem Ukrajiny. Rusko se na ně ale připravuje a na začátku února například uzavřelo s Čínou nové smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu a také ropy do Číny, a to v odhadované hodnotě téměř 118 miliard dolarů. Je očividné, že Rusko pracuje na posilování vývozu na Dálný východ a snížení závislosti na odběru surovin ze strany západní Evropy. Paní Matysová, jak tu současnou kondici ruské ekonomiky hodnotíte? To tempo růstu je, jak jsme slyšeli, vysoké. Nicméně jak je na tom ruská ekonomika celkově a jak je na tom dlouhodobě?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu