Řečí peněz

Debata o euru ožívá. „V krizi může být společná měna bezpečným přístavem,“ soudí ekonom Lacina

Řečí peněz

Debata o euru ožívá. „V krizi může být společná měna bezpečným přístavem,“ soudí ekonom Lacina
Ekonom Lubor Lacina, Ústav financí PEF MENDELU

Plus

Investoři si vybírají země, kde se platí eurem. Právě to by mohl být jeden z argumentů, proč by se debata o přijetí společné evropské měny mohla v Česku před letošními volbami do Poslanecké sněmovny znovu oživit. „Nejčastější argument proti společné měně je růst cenové hladiny. Ale to po inflační periodě, kterou jsme si zažili s českou korunou, už neplatí,“ srovnává pro Český rozhlas Plus ekonom Lubor Lacina z Mendelovy univerzity.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jedna studie a politická deklarace, že někdy v budoucnu možná. Taková byla ještě na konci roku odpověď na apel prezidenta Petra Pavla, aby Česko rázně vykročilo směrem k jednotné evropské měně. Prezident ale po roce jen lehce připomněl, že s eurem by se nám podle něj vedlo lépe a česká debata o euru vstává z mrtvých a předpokládá se, že bude dokonce jedním z důležitých témat pro podzimní parlamentní volby. Já do vysílání zvu ekonoma Lubora Lacinu z Mendelovy univerzity, který evropskou ekonomiku dlouhodobě sleduje. Dobrý den.

  • Dobrý den. A řeč bude nejen o možných přínosech eura pro Česko, ale také o tom, jaká vlastně je Evropa s jednotnou měnou. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

  • Řečí peněz.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu