Ranní Plus

Výrok o napadení Grónska je trollení, tvrdí Vondra. „Zpochybňuje status quo,“ kritizuje Niedermayer

Ranní Plus

Výrok o napadení Grónska je trollení, tvrdí Vondra. „Zpochybňuje status quo,“ kritizuje Niedermayer
Alexandr Vondra a Luděk Niedermayer

Plus

Vyjádření příštího amerického prezidenta, že chce dostat pod kontrolu Grónsko, vyvolalo pozornost po celé Evropě. Donald Trump přitom nevyloučil použití vojenského nátlaku. „Ocitáme se ve světě, kde víc rozhoduje síla,“ hodnotí slova europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Naopak podle Luďka Niedermayera podobná tvrzení nastolují nebezpečný precedens. „Grónsko není jediný takový výrok. Mrzí mě i to, jak Trump vystoupil vůči Panamě,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvolený americký prezident Donald Trump se ujme úřadu až 20. ledna, ale už teď svými výroky budí pozornost po celém světě. V Evropě vyvolalo z posledních Trumpových vyjádření největší pozornost to, že chce dostat pod kontrolu Grónsko, který je autonomním územím Dánska. Trump přitom nevyloučil, že by k tomu mohl použít i vojenský nátlak. Z Berlína přišla reakce, že není možné hranice států měnit silou. Paříž zase vzkázala, že EU nepřipustí, aby jiné země zpochybňovali suverenitu unijních zemí. Tisková mluvčí Evropské komise se ale otázkám novinářů, které se týkaly právě těchto Trumpových výroků, snažila spíš vyhnout. Hosty ranního plusu jsou dva europoslanci, místopředseda výboru pro hospodářství, člen poslaneckého klubu Evropské lidové strany Luděk Niedermayer z TOP 09. Dobré ráno. Dobré jitro. A místopředseda skupiny evropských konzervativců a reformistů Alexandr Vondra z ODS. Dobré ráno i vám.

  • Dobré ráno. Pane Vondro, co tedy říkáte na to, že nastupující americký prezident nevyloučil použití vojenské síly proti území, které patří k Dánsku, tedy proti území členského státu NATO?

  • Podívejte, já si myslím, že je na to třeba se koukat, to jako stropu odstupu a nadhledu na jedné straně. Myslím si, že nemá cenu některé ty výroky brát doslova. Je to taková určitá forma trolejí, kterou my si tady dobře pamatujeme od některých výrazných politiků. I u nás bylo, a to je jedna stránka věci. Druhá stránka věci, že to neznamená, že ty výroky nemáme brát vážně, nebo je máme úplně bagatelizovat nebo se jenom smát. Tělo, protože nám něco říkají o tom, že se ocitáme ve světě, který je diametrálně odlišný od toho, v kterém, na který jsme si zvykli. Já mám poslední 30 35 let ve světě, v kterém dominovala nějaká spolupráce podle sdílených pravidel bavili směrem ke světu, který bude více dominovat reál politika, politika ve chvíli jejího vyrovnávání, prosazování národních zájmů. Je to něco, co jste nám možná nemusí líbit, protože my nejsme veliká země a rozhodně ten svět, v kterém jsem posledních několik desetiletí vyrůstali, byl, pardon a evidentně lepší, ale zároveň. Myslím si, že nemá cenu zavírat oči, když na ulici je omezený jenom to jim, co se děje.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu