Ranní Plus

Situace na Blízkém východě se komplikuje, zdůrazňuje analytik Tureček. Do konfliktu vstupují Spojené státy i Jemen

Ranní Plus

Situace na Blízkém východě se komplikuje, zdůrazňuje analytik Tureček. Do konfliktu vstupují Spojené státy i Jemen
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a ministr zahraničí USA Antony Blinken na tiskové konferenci na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu

Plus

Americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken zahájil cestu po Blízkém východě. Chce přispět k uzavření příměří v pásmu Gazy a taky k propuštění izraelských rukojmí stále držených Hamásem. Blinken se současně pokusí uklidnit situaci v regionu.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken je na Blízkém východě, a to popáté od sedmého října, kdy Hamas zaútočil na Izrael. Chce přispět k uzavření příměří v pásmu Gazy, kde se dál zhoršují humanitární podmínky, a taky k propuštění izraelských rukojmích stále držených Hamasem. Blinken se současně pokusí uklidnit situaci v regionu. Spojené státy minulý týden v reakci na zabití tří svých vojáků v Jordánsku zaútočili na milice podporované Íránem v Sýrii a v Iráku a následně opakovaně. Naposledy včera udeřili na Husitské povstalce. Ti z Jemenu útočí na obchodní lodě v Rudém moři, což vydávají za projev solidarity s Palestinci. V pásmu Gazy přerůstá konflikt mezi Izraelem a Hamasem v něco většího, co může ochromit celý region? Zeptáme se našeho hosta. Je jím odborník na Blízký východ, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček. Dobré ráno.

  • Dobrý den. Dochází k eskalaci, které se Američané tolik obávali. Kop. A.

  • No, jak se to vezme. Situaci by samozřejmě mohla být daleko horší, ale ten řetězec událostí, které sledujeme vlastně nejen v posledních týdnech, ale v posledních měsících, tak skutečně ukazuje, že ta situace se komplikuje. Ukazuje se, jak prostě spolu souvisejí věci, které byly zdánlivě nesouvisející s. Podívejme se třeba, jak malá pozornost se ve světě věnovala právě té válce v Jemenu. A najednou za situace, kdy Húsíové se právě, jak jste zmínil, s argumentem, že se solidarizují s Palestinci. Kdy začali tedy útočit na civilní lodě v Rudém moři, tak najednou sledujeme, že i jemenská válka může být nějakým způsobem pro nás zajímavá a důležitá. Takže v tomto ohledu určitě ta situace je komplikovaná. A samozřejmě asi klíčové je, že nejen Američané, ale i Írán a vlastně všichni do určité míry říkají, že nechtějí, aby se dále vyhrocovala. Jinými slovy, všichni by mohli mít daleko agresivnější nejen faktické postupy, ale i rétoriku. A to se zatím neděje.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu