Ranní Plus

Potupa nejen pro íránský režim, ale i pro zahraniční politiku USA, hodnotí atentát na Haníju expert Čejka

Ranní Plus

Potupa nejen pro íránský režim, ale i pro zahraniční politiku USA, hodnotí atentát na Haníju expert Čejka
Protest po vraždě vůdce Hamásu Ismáíla Haníji v Íránu

Plus

V Teheránu se koná ve čtvrtek pohřeb politického lídra Hamásu Ismáíla Haníji. Írán vyhlásil na jeho počest třídenní státní smutek a přislíbil odvetu Izraeli za jeho zabití. Izrael se ale ke smrti lídra Hamasu nepřihlásil ani ji nekomentoval. „Když sledujeme politiku premiéra Benjamina Netanjahua, je poměrně jasné, že on si spíš přeje prodlužování konfliktu. Byť to samozřejmě nemůže říct úplně napřímo,“ myslí si odborník na Blízký východ Marek Čejka z Masarykovy univerzity.
Pavlína Nečásková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Teheránu začal pohřeb politického lídra Hamasu Ismaíl Haníja. Írán vyhlásil na jeho počet třídenní státní smutek a přislíbil odvetu Izraele za jeho zabití. Izrael se nějak ale k smrti lídra Hamasu nepřihlásil ani nekomentoval. Některé aerolinky už ale začaly rušit lety do Izraele právě kvůli obavám z íránských útoku. Ve vysílání už teď vítám odborníka na Blízký východ Marka Čejku. Dobrý den. Dobrý den. Pakliže by tedy Izrael stál za tím útokem na Hané, je od Izraele, bylo by od něj strategické zabít jednu z klíčových postav ve vyjednávání o příměří?

  • No, je je to dost pravděpodobné, protože když sledujeme vlastně politiku premiéra Netanjahua v průběhu vlastně od sedmého října a od začátku té izraelské operace v Gaze, tak tam je jako době poměrně jasné a i z hlediska třeba právě vnitropolitický situace Netanjahua v Izraeli, že on si spíš přeje kluby, prodlužování toho toho konfliktu by to samozřejmě nemůže říct úplně úplně napřímo.

  • No i když některé strany, které se účastní té mediace toho vyjednávání, se k tomu teď kloní spíše skepticky, tak třeba americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že věří, že se bude těch jednáních o příměří pokračovat. Jakou motivaci by ale měl mít teď k tomu vyjednávání Hamas? I vzhledem k tomu, že se v posledních týdnech objevovaly informace o tom, že tato radikální skupina je ochotná zmírnit své požadavky na finální dohodu, ale teď tedy vlastně za něj nemá a nikdo vyjednávat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu