Ranní Plus

Chceme změnit zákony o ústavní péči, aby byla bezpečná pro děti i pracovníky, zní z ministerstva

Ranní Plus

Chceme změnit zákony o ústavní péči, aby byla bezpečná pro děti i pracovníky, zní z ministerstva
Výchovný ústav Boletice nad Labem

Plus

Ústavní výchova je podle odborníků v hluboké krizi, upozornil na to server iROZHLAS.cz. V ústavní péče se v Česku nachází přes 6600 dětí, většina z nich je do ní umístěna kvůli špatnému rodinnému zázemí. Desítky dalších dětí jsou v ústavech kvůli spáchání závažné trestné činnosti. „Inspirace v péči o agresivní děti vidíme například v sociálních službách,“ přibližuje Martina Štěpánková Štýbrová, vedoucí oddělení metodického řízení a podpor PŘO na ministerstvu školství.
Pavlína Nečásková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ústavní výchova je podle odborníků v hluboké krizi. V ústavní péče se v Česku nachází přes 6600 dětí. Většina z nich je do ní umístěna kvůli špatnému rodinnému zázemí. Desítky dalších dětí jsou v ústavech kvůli spáchání závažné trestné činnosti. Tomu, že současný systém ústavní výchovy je na pokraji kolapsu kolapsu, se obsáhle věnuje i projekt našeho serveru iROZHLAS a my jsme se na ty hlavní problémy zeptali také ředitele výchovného ústavu v Boleticích Rudolfa Jakubce.

  • Mám tam třeba chlapce, který, nebo teď ho nemám, už skončil, ale který měl za sebou.

  • Dokonanou vraždu, nedokonanou vraždu. Znali jsme výsledky. Stalo m je, znali jsme výsledky testosteronu. Ten chlapec měl puzení, chtěl zabíjet. Přesto měl nárok na vycházku a dostávali jsme se do konfliktu s tím, že jsme samozřejmě město by, částku mu odmítli dát, ale byli jsme v rozporu se nebo jsme stále v rozporu se zákonem. Ale každý normální člověk pochopí, že takový chlapec nemůže nám běhat v podstatě po republice.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu