Radioporadna

Nedostatek, ať peněz, času nebo lásky, nás dokáže dostat skoro až na hranici mentální retardace

Radioporadna

Nedostatek, ať peněz, času nebo lásky, nás dokáže dostat skoro až na hranici mentální retardace
Radim Frolík ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

Dnešní radioporadna je zaměřena na problematiku nedostatku peněz, investování a hospodaření s financemi. V dnešní době, kdy se mnozí z nás potýkají s nejistotou a rostoucími náklady, je určitě důležité uvědomit si, že nedostatek peněz není jen otázkou špatného hospodaření, ale často i životním stylem, který se může zdát bezvýchodný, ale být nemusí. 
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den přeji Pavle Kindernayová. Zvuk poslechu Radiofóra dny i případné účasti v rádiu poradně se dnes zaměříme na problematiku nedostatku peněz, investování a hospodaření s financemi. V dnešní době, kdy se mnozí z nás potýkají s nejistotou a rostoucími náklady, je určitě důležité si uvědomit, že nedostatek peněz není jen otázkou špatného hospodaření, ale často i životním stylem, který se může zdát bezvýchodný, ale být nemusí. Finanční poradce Radim Frolík je dnes naším hostem, který věřím, že dá i praktické rady. Vítejte u nás. Dobré dopoledne. Dobré dopoledne. Jak byste definoval nedostatek peněz v kontextu té dnešní společnosti?

  • Tak já bych si ten nedostatek, který teda nemusí být jenom v podstatě finanční, ale někteří z nás jeho můžou představit jako třeba v podobě nedostatku času nebo v nedostatku lásky nebo nedostatku sociálního kontaktu. Prostě na každého ten nedostatek působí trošičku jinak, ale má vždycky takový ten podobný efekt, a to je to, že ta věc, na kterou se soustředíme, tak jsme v ní takový více jako nemotorní. Míň se nám daří. Všichni známe, že jo, když bychom chtěli krásně podat podání v tenise a soustředíme se na to až extra moc, tak to vždycky pokazíme. A takto to je. I když se hodně soustředíme na to, že nám něco chybí. Takže vlastně ta ten nedostatek, to chybění ničeho bych popsal jako takový šum, který nám v pozadí hlavy hraje a vlastně neumožňuje nám úplně nechat tak nějak vyplynout tu od toho našeho vnitřního géniem.

  • No, když člověk nemá na jídlo, tak možná šum zesiluje velmi výrazně. Hledala jsem různé čísla, kolik lidí vede opravdu nuzné životy. A ta čísla se tedy hodně liší. Vždy je to podle toho, jaká data byla zjišťována. Lidí, kteří jsou v příjmové chudobě, je prý 12 %. Těch, kteří neušetří, je ale až 40 %, což je poměrně vysoké číslo. To, že jsou tady lidé, kteří potřebují potravinové banky, sociální bydlení, to je asi nezpochybnitelný fakt.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu