Pro a proti

Vadí nám flexibilní solidarita. Je to vnucené vykoupení se, kritizuje migrační pakt poslanec KDU-ČSL

Pro a proti

Vadí nám flexibilní solidarita. Je to vnucené vykoupení se, kritizuje migrační pakt poslanec KDU-ČSL
Nelegální migranti

Plus

Europoslanci schválili migrační pakt, který má zajistit účinnější ochranu vnějších hranic EU nebo rychlejší návrat neúspěšných žadatelů o azyl. „Z pozice lidskoprávních organizacích s ním nejsme v souladu. Nepřispěje ke spravedlivějšímu sdílení odpovědnosti za azyl,“ míní ředitelka Migračního konsorcia Andrea Krchová. Výhrady má i KDU-ČSL: „Jde mimo jiné o možnost vykoupit se místo povinného přerozdělování nebo o dlouhé lhůty odvolání,“ vysvětluje poslanec Ondřej Benešík. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Historický den, klíč k zachování otevřených dveří v Evropě. Skvělá zpráva. Takovými superlativy nešetřili na adresu migračního a azylového paktu a jeho schvalování. Někteří evropští politici, jiní, a nebylo jich málo, ho zas odmítali, nebo alespoň jeho části. Nakonec byla dohoda, která se vyjednávala od roku 2015, schválen a český ministr vnitra vít Rakušan připustil, že i Česko si původně představoval o ambicioznější řešení, než je to finální.

  • Nicméně toto je dobrý základ pro další kroky. Pokud by nebyl migrační pakt, stále platí současné podmínky špatná ochrana hranic, pomalá návratová politika.

  • Pomohou nová pravidla řešit otázku migrace komplexně a efektivně, nebo jsou málo ambiciózní a nechrání vnější hranici EU dostatečně?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu