Pro a proti
Důvodů, proč se bát AI, je relativně hodně, říká Pěchouček z ČVUT. Plusů vidím víc než negativ, míní filozof Payne
Pro a proti
Plus
Šest z deseti Čechů se podle průzkumu společnosti Ipsos obává umělé inteligence. Měl by se pozastavit její vývoj, jak žádají i někteří experti? „Má řadu pozitivních dopadů na naše životy, ale zároveň je to technologie, kterou vyvíjíme bez řádné kontroly. Důvodů, proč se jí bát, je hodně,“ říká Michal Pěchouček z ČVUT v Praze. „Určité hrozby tady jsou, ale je to úžasný nástroj, který změní povahu naší kultury a civilizace,“ míní filozof, bioetik a neurolog Jan Payne.
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
59 % lidí v Česku nedůvěřuje umělé inteligenci a šest z 10 lidí by podpořilo výzvu odborníků a aktivistů k pozastavení vývoje této technologie. Uvádí to nejnovější sociologický průzkum agentury Ipsos. Jak tedy KI přistupovat? Měli by se chatbot regulovat či přímo zakázat jako například v Itálii, nebo by se naopak měl podpořit jejich rozvoj, protože pro lidstvo znamená obrovský přínos v různých oblastech jeho činnosti. Je umělá inteligence užitečným nástrojem nebo nebezpečnou zbraní nebo obojím?
-
Pro a proti Karolíny Koubové.
-
Já jsem ráda, že jsem se mnou ve studiu. Mí dva hosté, filozof, bioetik a neurolog Jan Payne. Vítejte. Dobrý den. Dobrý den. A prof. ČVUT, technický ředitel společnosti Jan Dienstl dříve Avast. Michal Pěchouček. Dobrý den.