Pro a proti

Důchody jsou v budoucnu ufinancovatelné. Stát ale musí navýšit příjmy přijetím celkové daňové reformy, radí Špidla

Pro a proti

Důchody jsou v budoucnu ufinancovatelné. Stát ale musí navýšit příjmy přijetím celkové daňové reformy, radí Špidla
Stáří, senior, důchodce (ilustrační foto)

Plus

Zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nejpozději v roce 2030 nevyhnutelné. Jak stát může zajistit s výhledem nepříznivého demografického vývoje penze pro další generace?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré dopoledne. Prezident Miloš Zeman připustil, že by dokázal pochopit velmi mírné zvýšení věkové hranice odchodu do důchodu. Řekl to v odpovědi na dotaz na závěr své návštěvy Ústeckého kraje. Tuto otázku totiž otevřel před nedávnem ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, když prohlásil, že posun věku, odkdy bude možné pobírat penzi, je nevyhnutelný, a to nejpozději v roce 2030. V současné době je nejvyšší věková hranice 65 let a bilance penzijního účtu na příští rok - 63 miliard. Skutečně načase, aby se Češi smířili s tím, že budou muset chodit do práce i po šedesátce. A co ovlivňuje stabilitu penzijního systému víc demografická měřítka nebo fiskální?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Já už tady ve studiu vítám zástupce ředitele think-tanku idea, poradce ministra Mariana Jurečky, člena jeho poradního týmu pro důchody Filipa Pertolda. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání a do našeho přenosového vozu zdravím sociálního demokrata, ekonoma, bývalého premiéra a bývalého eurokomisaře pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimíra Špidlu. Dobrý den.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu