Pro a proti
Cynismus a revizionismus, hodnotí badatel Vodrážka plán na návrat komunistické sochy před Kongresové centrum
Pro a proti
Plus
Vedení Kongresového centra chce vrátit před palác sochu od komunistického autora Jana Hány. Proti tomu protestují historici a badatelé. „Nacistická i komunistická estetika soch se vyjadřovaly patetickým kýčem. Není možné, aby v demokratické zemi byly takto neproblematicky vystavovány sochy Jana Hány,“ říká badatel Miroslav Vodrážka z ÚSTR. Architekt Petr Kučera nesouhlasí. „Osobnost sochaře je problematická, ale toto dílo mi nepřijde jako symbol komunistické diktatury,“ míní.
Lucie Vopálenská
Přepis epizody
-
Vedení Kongresového centra Praha, bývalého paláce kultury, chce zrenovovat a vrátit na původní místo dílo sochaře Jana Hány, které stálo na mohutném piedestalu před budovou v letech 1981 až 98. Ředitelka Kongresového centra Lenka Žlebková tvrdí, že u místní komunity obyvatel vyvolává absence sochy nevoli a lokální patrioti prý často prosí, abychom sochu radostný den vrátili na osiřelý podstavec. Vedení centra zároveň vyhlásilo veřejnou sbírku na podporu návratu sochy. Ozvala se však skupina historiků, teoretiků a badatelů, která snahu o reinstalaci radostného dne ostře odmítá a mluví o návratu symbolů komunistické diktatury. Byla Věra instalace sochy aktem politické svobody, jak říká ředitelka Žlebková, nebo revizionistických snah. Od mikrofonu pro a proti zdraví Lucie Vopálenská.
-
Pro a proti.
-
A ve studiu ČRo Plus vítám badatele Miroslava Vodrážku z Ústavu pro studium totalitních režimů. Dobrý den. Dobrý den. Mirek Vodrážka. A po lince zdravím také architekta Petra Kučeru, který je zároveň ředitelem Národní kulturní památky Vyšehrad. Hezký den. Vítejte ve vysílání.