Příběhy 20. století

Roky jsem věřila, že máma je mrtvá. Příběh Ireny Fajmanové a její rodiny

Příběhy 20. století

Roky jsem věřila, že máma je mrtvá. Příběh Ireny Fajmanové a její rodiny
Ida Hadrabová

Plus

Krátce po atentátu na zastupujícího říšského protektora, prominentního nacistu a SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha vpadli do bytu Peškových v pražské Liliové ulici č.p. 14 němečtí vojáci či policisté. Prohledali domácnost a odvedli Idu Peškovou s dvěma dětmi, jedenáctiletou Irenou a o rok mladším Otou. Všichni skončili ve vězení.
Adam Drda, Justýna Jirásková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Rodinu Ireny Fajmanové, které věnujeme dnešní příběhy 20. století, zasáhly represe po atentátu na prominentního nacistu z obrů Fiedlera Reinharda Heydricha. Ale byl to vlastně jen začátek pozoruhodného, velice těžkého života, vleklého potýkání s dvěma totalitními režimy s nacismem a komunismem. Místy je to historie jako s paranoidního filmového thrilleru. Pravda je, že život ve 20. století přinášel zápletky, které by ve filmu v rámci jednoho osobního příběhu působily téměř nevěrohodně. Dnešní pořad nepotřebuje dlouhý úvod. Provází vás jím Adam Drda a za spolupráci patří poděkování Justýně Jiráskové z paměti národa. Natáčeli jsme v době pandemie za poněkud stížených karanténních podmínek. Proto prosím omluvte, prosím horší kvalitu zvukového záznamu.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu