Poznáváme Šumavu
Budoucnost losa evropského na Šumavě závisí na migraci. Třeba z Polska
Poznáváme Šumavu
Plzeň
Los evropský už je skoro padesát let stálým obyvatelem Šumavy. Největší volně žijící zvíře u nás obývá především jižní část Šumavy, ale je vídán také na Klatovsku a to jak na Šumavě, tak v blízkém Pošumaví. Jaká budoucnost čeká na tohoto obra?
Jan Dvořák
Přepis epizody
-
Los evropský už je skoro 50 let a stálým obyvatelem Šumavy. Největší volně žijící zvíře u nás ubývá především její jižní část, ale je vídán také na Klatovsku, a to nejen vyloženě na horách. Jaká budoucnost čeká na tohoto obra? Na to se snaží odpovědět mluvčí Správy Národního parku Šumava.
-
Jan Dvořák. První los se v Česku v novodobé historii objevil už v 50. letech minulého století, a to v severních Čechách. Na jižní část země se dostala v 70. letech minulého století a v roce 974 bylo potvrzené jeho rozmnožování na Šumavě. Od té doby platí Šumava za lokalitu s největší populací losa v ČR. Bohužel tato populace není nijak veliká. Podle současných odhadů čítá jen asi dvě desítky zvířat. Jak ale potvrzuje zoolog Správy Národního parku Šumava Vladimír Dvořák, tak malá populace není jejím největším problémem. Ta populace je zatížena mnoha negativními faktory. Mimo jiné tam bude pravděpodobně velmi velká příbuznost mezi jednotlivými kusy a každá taková malá populace tak je závislá na migraci dalších jedinců právě z těch zdrojové oblasti výskytu.
-
Onou zdrojovou populací se v našem případě považuje ta, která žije v Polsku. Pro losa přitom není problém ujít velké vzdálenosti i stovky km za relativně krátkou dobu. Problémem jsou hlavně lidské překážky v podobě dálnic, silnic prvních tříd a husté dopravy.