Portréty

Vladimír Peška vedl studentskou demonstraci až k Hradu. V době, kdy ulici už ovládali komunisté

Portréty

Vladimír Peška vedl studentskou demonstraci až k Hradu. V době, kdy ulici už ovládali komunisté
Staroměstské náměstí v Praze 22. února 1948

Plus

Únor 1948 změnil osudy mnoha lidem. Byl mezi nimi i student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Peška (1920 až 2002). Odešel do exilu, pracoval pro Rádio Svobodná Evropa a nakonec zakotvil na francouzských univerzitách. V pořadu Portréty přiblíží jeho život historička Doubravka Olšáková.
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 25. února 1948 se československá vládní krize pomalu blížila k rozuzlení a teprve toho dne se poprvé a skoro i naposledy výraznějším způsobem projevili příznivci demokracie. StB a zaznamenala shromáždění studentů v Praze, jehož účastníci se potom vydali na Hrad za prezidentem Benešem. Byl mezi nimi i student pražské filozofické fakulty Vladimír Peška. Únor 1948 mu doslova obrátil život naruby. Odešel nejen ze školy, ale i z Československa. Jeho pozoruhodný příběh přiblíží historička Doubravka Olšáková z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Dobrý poslech přeje také David Hertl. Neznámé tváře února 48.

  • Speciál portrétů k 75. výročí komunistického převratu.

  • A jsem moc rád, že mohu Doubravku Olšákovou zase po čase přivítat ve studiu Doubravku. Přeji hezký den. Dobrý den.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu