Osobnost Plus

Szántó: Izrael zlikvidoval vedení Hizballáhu, proto přijde příměří. Co bude s Gazou, Netanjahu neví

Osobnost Plus

Szántó: Izrael zlikvidoval vedení Hizballáhu, proto přijde příměří. Co bude s Gazou, Netanjahu neví
Jakub Szántó

Plus

Izraelská vláda projedná podmínky smlouvy o příměří mezi Hizballáhem a Izraelem. Místní ministr zahraničí Gideon Saar uvedl, že příměří bude záviset na dodržování dohodnutých pravidel, aby jednotky Hizballáhu zůstaly v bezpečné vzdálenosti od izraelských hranic a aby se militantní hnutí nemohlo v Libanonu znovu vyzbrojit. „V tuto chvíli není nic lepšího na stole,“ hodnotí pro Český rozhlas Plus Jakub Szántó, moderátor České televize a bývalý zpravodaj na Blízkém východu.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Izraelská vláda dnes večer projedná podmínky smlouvy o příměří mezi Hizballáhem a Izraelem. Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar včera v Knesetu řekl, že jakékoli příměří bude záviset pouze na dodržování dvou dohodnutých pravidel aby jednotky Hizballáhu zůstali v bezpečné vzdálenosti od izraelských hranic a aby se toto teroristické hnutí, pardon nám řekl militantní, nemohlo v Libanonu přeskupit a znovu vyzbrojit. Tak začíná osob na spolu s Jakubem Santos, ČT. Jakube, vítejte. Dobrý den. Dobrý den a hezký den v plusu přeje Barbora Tachecí.

  • Přemýšlím. Jakube, kdo asi tak uhlídá takové teroristické hnutí, aby se nepřestupovalo někde a nevyzbrojovali?

  • Tak bude to docela složité, ale je tam nějaký nový mechanismus, který by měl implementovat tu radu, tu tu rezoluci Rady bezpečnosti 701, o které se tak mluvil, byla naplňována nikoliv pouze těmi modrými přilbami UNIFIL, které nebyly schopny na do do sítě naplnění vlastně jako mnoha mnoha těch bodů, ale je tam nějaký nový mechanismus, kdy by snad měla vzniknout nějaké konzorcium vedené Spojenými státy a za účasti Francie, Velké Británie, které by měly mít možnost přece o nějakých pák. Jsou to tři, jsou to tři členy Rady bezpečnosti. To by mohlo zvýšit tlak na to, aby se naplnila ta rezoluce. Ne, já jenom s vzpomínám, kolik států hlídalo, aby se ne vyzbrojoval Hamas včetně Ameriky. Opět, takže na mě padají z toho trochu chmury bych je, to bych úplně neřekl, že na to někdo dohlížel. Jako nebyl nějaký mechanismus. To, že prostě, řekněme, máme tady mezinárodní princip, že by neměli se teroristické organizace líbí, schopnost vyzbrojit, to je pravda, ale že by byl někdy nějaký skutečně mechanismu jsme zvyklí, by dohlížel specificky na Hamas, ten neexistoval. To si myslím, že jeden z těch důvodů možná, proč to dopadlo, jak to dopadlo. A myslím si, že tady u toho Hizballáhu prostě teď momentálně aktuálně, stejně jako jakékoli války. Principem důležitý nejdůležitějším, aby ta válka skončila, by bylo vyhlášené příměří, které postupně přejde do nějakého dlouhodobého míru. Mluvíme tady o situaci, kdy v Izraeli 60000 lidí mimo svoje domovy a nejméně nějakých 350, možná dokonce i 150000, možná dokonce i kolem půl milionu v té v těch ty, v těch dotčených oblastech Libanonců musel uprchnout. Řada z nich byla tak zoufalá, že uprchl do konce do Sýrie a že to ukazuje tu míru té destrukce a těch obav a to i si toto skončí, tak to byl jednoznačně pozitivní. Řekněte mi, proč si myslíte, že právě teď i Hizballáh přistoupí, možná přistoupí na nějaké mírové řešení s Izraelem. Je to proto, že jak se hezky česky říká, dostal na zadek hodně, anebo jsou tam jiné dům?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu