Názory a argumenty

Matěj Schneider: Symbolem amerického předvolebního napětí jsou hořící poštovní schránky

Názory a argumenty

Matěj Schneider: Symbolem amerického předvolebního napětí jsou hořící poštovní schránky
Kandidáti na amerického prezidenta a prezidentku Donald Trump (vlevo) a Kamala Harrisová

Plus

Možná si myslíte, že Spojené státy jdou už jen za několik málo dní k volbám. Ve skutečnosti už se tam ale dávno volí. Přesně týden před volbami už podle televizní stanice NBC mělo mimo jiné korespondenčně odhlasováno 48,5 milionů Američanů. To je téměř třetina celkového elektorátu z minulých prezidentských voleb.
Matěj Schneider

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Možná si myslíte, že Spojené státy jdou už jen za několik málo dní k volbám. Ve skutečnosti už se tam ale dávno volí. Přesně týden před volbami už podle televizní stanice NBC mělo mimo jiné korespondenčně odhlasováno 48 a půl milionů Američanů. To je téměř třetina celkového elektorátu z minulých prezidentských voleb. Předvolební průzkumy v posledních týdnech lehce trénovali k příznivějšímu výsledku pro Donalda Trumpa. Především ale byli po většinu času předvolební kampaně nebývale těsné. Průzkumy se mohou plést.

  • A i bez toho se v rámci statistické chyby nabízejí varianty, kdy si buďto Trump nebo Kamala Harrisová může odnést pohodlné vítězství v rámci specifického amerického systému volitelů. To ale uvidíme až zpětně. Teď každopádně panuje velká nervozita. Těžko byste hledali doslovnější vyjádření této. Ten se nešíří. Novou sérii žhářských útoků na poštovní schránky. Jeden takový proběhl ke konci měsíce ve Phoenixu v Arizoně. Poškodil asi 20 zaslaných volebních lístků. Policie zadržela podezřelého a ten tvrdí, že jeho čin nebyl politicky motivovaný a že nesouvisí s aktuálními volbami. S ostatními případy to je ale horší. V pondělí 20. října začaly hořet hned dvě poštovní schránky v Portlandu, v Oregonu a ve washingtonském Vancouveru. Místa jsou sice v jiných státech, ale jsou od sebe vzdálená sotva 10 mil. Místní úřady jen na základě způsobu zapálení vyšetřují jako propojené. A z obdobných důvodů tohoto policie vypadá, že stejný neznámý pachatel mohl mít na svědomí podobný útok ze začátku měsíce taktéž ve Vancouveru. Jestli jde skutečně o stejného žháře a jde mu o ničení volebních lístků. Postupně se zlepšuje. První vancouverské útok nezničilo lístky žádné. Následoval portlandský, který poškodil už tři prozatím poslední vancouverských jich ale o hodinu později zničil dle úřadů stovky. Taková čísla se mohou zdát irelevantní. A co se týče prezidentských voleb v pevně demokratickém Washingtonu a Oregonu, dozajista budou horší je to ale z vancouverské mi volbami do federální sněmovny. Zdejší centristická demokratická zastupitelka Marie s Ruskem Perezová po dvou letech opět čelí výzvě od Trump mystického od zeleného Barreta jo a Kent a v roce 2022 ho přitom porazila ani ne o 3000 hlasů. Letos průzkumy předvídají podobně těsnou odvetu. Policie hledá potenciálního pachatele žhářských útoků. Na základě auta, které bylo spatřeno u schránek jak ve Vancouveru, tak v Portlandu. Je tak dost možné, že stejný pachatel znovu nezasáhne. Nicméně federální ministerstvo spravedlnosti před několika týdny varovalo před narůstajícími případy zastrašování volebních úředníků. Potom, jak dopadly minulé prezidentské volby, se tak Spojené státy mohou pouze modlit, že se letošní průzkumy pletou dostatečně na to, aby vítěz odcházel za relativně solidním náskokem. Bůhvíco se totiž může dít jinak.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu