Návštěva
Životy manželů Jana a Oldřišky Tomíčkových z Hořic propojila kromě lásky i společná vášeň k historii
Návštěva
Hradec Králové
Podíl manželů Jana a Oldřišky Tomíčkových na kulturním životě Hořic v Podkrkonoší je nezměrný. Po jeho stopách se vydáme v rozhlasové Návštěvě. Setkání se odehrávalo na místech spojených s historií, s uměním, samozřejmě s pískovcovými sochami, i při vzdělávání na hořickém gymnáziu.
Vladislava Wildová
Přepis epizody
-
Návštěva portréty zajímavých osobností východních Čech.
-
Rozhlasová návštěva, na kterou vás teď zvu, bude, když to přeženu, historická, protože mými hostiteli jsou manželé Tomíčkovi, Oldřiška a Jan. Jsou to lidé, které baví historie, zajímá je. Pracují, dá se říct v tomto oboru, ale samozřejmě dotýkají se i dalších věcí, o kterých budeme mluvit. A od mikrofonu vás zdraví a příjemný poslech této návštěvy přeje Vlaďka Wildová. Historickým patří i stavba, ve které jsme se sešli v úvodu naší návštěvy. Je to zdejší městské muzeum. Bylo to vždycky muzeum. Oldřiško, tak ta budova byla postavená v roce 1876 zdejším podnikatelem Václavem Tomáškem podle plánu zdejšího stavitele Františka Kara. Že je je to krásná novorenesanční budova s pískovcovou fasádou i uvnitř vlastní krásně zdobená. Bohužel ten podnikatel staveb, pan Tomášek se z této budovy dlouho neradoval, protože vlastně při krachu Bašteckého cukrovaru přišel o dva krásné domy na náměstí, to znamená o tento a pak o dům, kde dneska sídlí městský úřad. A také přišel o mlýn. Původně bohatý a podnikavý člověk nakonec zemřel v chudobě. V dražbě tento dům koupil hořický okres, tedy jednalo se o samosprávní okres. Byli jste zařízených úřadovny? Nějaký čas zde sídlila také pošta, četnická stanice. To využití se měnilo a od roku 1942 tady sídlí městské muzeum.
-
Tedy i vás zdravíme z novorenesanční budovy na náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích, protože vy s ním hodně souvisí. Té, ale nevím, jestli jste se seznámili tady. Svedla vás dohromady historie? Samozřejmě. Základem byl nějaký vztah a cit, to je jasné. Dalo by se.