Návštěva

„Náchodský Däniken“ prochodil celé město s virgulí. Podle pověstí a legend hledá středověké chodby

Návštěva

„Náchodský Däniken“ prochodil celé město s virgulí. Podle pověstí a legend hledá středověké chodby
Jaroslav Faltys u bočního vchodu do kostela sv. Vavřince v Náchodě v virgulemi

Hradec Králové

Mít v důchodu koníčka je radost a požehnání. Člověk má pak jiskru v oku jako mladík a tolik aktivit a plánů, že často neví, co dřív. Někdo se věnuje sběratelství, někdo kutí nebo zahradničí, dělat se dá cokoliv, co člověka baví. 
Romana Joudalová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mě vždycky potěší, když potkám starší lidi, kteří mají jiskru v oku a tolik aktivit a plánů, že doslova nevědí, co dřív. Někdo se věnuje sběratelství, někdo kutí nebo zahraničí. A pan Jaroslav Faltys si na důchod pořídil opravdu nevšedního koníčka. Už 12 let se věnuje hledání středověkých chodeb pod Náchodem. Domnívá se, že tam od dob krále Jana Lucemburského jsou, což se v Náchodě traduje a že vedou z města do širokého okolí. Vydali jsme se tedy na malý výlet podle jeho pečlivě vypracované matky. A začali jsme v parčíku u Masarykova náměstí, na místě, kde stojí do země zabodnutý obří meč rytíře Hrona, zakladatele města.

  • Středověký město potřeboval doplňovat potraviny. Kdyby je obklíčili, utéct, že ano? Posádku. Doplnit. Tady byl vlastně hlavní vstup do těch podzemních štol. Věřit ně můžete a nemusíte, ale prostě to, co jsem našel, to jsem našel. To se tady traduje. To je to, z čeho jste vyšel? Tyto pověsti.

  • Já jsem si to chtěl totiž ověřit, tak jsem se naučil s těma druhýma pracovat. Učil mě to Pavel Němeček, studnař.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu