Návraty do minulosti

Staří Římané v olomoucké čtvrti Neředín skutečně byli. Dokládají to archeologické výzkumy

Návraty do minulosti

Staří Římané v olomoucké čtvrti Neředín skutečně byli. Dokládají to archeologické výzkumy
Milník připomínající římský pochodový tábor v Olomouci - Neředíně

Rádio vašeho kraje

Podle pověsti město Olomouc založil sám Gaius Julius Caesar a dal mu i jméno: zkomolením slova Juliomontium údajně vznikl název Olomouce.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Neředín podle pověsti město Olomouc založil sám k. A. Julius Cézar a dal mu jméno. Zkomolením slova Julia montérům údajně vznikl název Olomouce. Ať už je pravda jakákoli, archeologické výzkumy dokládají, že staří Římané na tomto území skutečně byly během markomanských válek za císaře Marka Aurelia v letech 166 až 180. Po Kristu se předsunutý oddíl Římanů dostal až na střední Moravu, aby zde zpacifikoval místní germánské kmeny. Jednotka římské armády v těchto místech vybudovala dočasný opevněný, tzv. pochodový tábor, ze kterého kontrolovala okolí, cesty i brod přes řeku Moravu. V olomoucké čtvrti Neředín se podařilo objevit část opevnění tábora pocházejícího ze stejného období jako známý nápis na skále v Trenčíně. Toto místo bylo v minulosti důležitým bodem a patrně i křižovatkou cest spojujících sever a jih. Jako upomínka dnes stojí u olomouckého ústředního hřbitova památník v podobě symbolu římského milníků, tedy kamenného sloupu, jaké staří Římané umísťovali podél cest v pravidelných rozestupech a opatřovali, jen aby si s informacemi o vzdálenosti k různým cílům.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu