Návraty do minulosti

Populární představení Brundibár zneužili nacisté pro svou propagandu. Odnesl to autor i děti

Návraty do minulosti

Populární představení Brundibár zneužili nacisté pro svou propagandu. Odnesl to autor i děti
Brundibár - Terezín 24.11.2017

Rádio vašeho kraje

Dětskou operu Brundibár napsal skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera už v roce 1938. Premiéru měla však až o 4 roky později v židovském sirotčinci v Praze.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Opera brundibár. Dětskou operu brundibár napsal skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera už v roce 938, premiéru měla však až o čtyři roky později v židovském sirotčinci v Praze.

  • Tou dobou už byl krása internován v Terezíně, kde se stal vedoucím hudební sekce vězeňské samosprávy a významně se podílel na kulturním životě. Následně přišel do Terezína také režisér Rudolf Freudenfeld. Spolu s dětmi, které účinkovaly v pražské premiéře, přivezl i klavírní výtah brundibára, podle kterého krása vytvořil terezínskou verzi. Premiéra proběhla za doprovodu 10 členného orchestru 23. září 943. Představení bylo velmi populární a odehrálo se přes 50 repríz. Dílo bohužel nacisté zneužili pro svou propagandu. Komisi mezinárodního Červeného kříže, která terezínské gheto navštívila, brundibára prezentovali jako doklad kvality tamějšího života. Scény z dětské opery se dokonce objevily v propagandistickém filmu o tom, jak vůdce daroval Židům město. Krátce po této šarádě děti i Hanse Krásy nacisté převezli do vyhlazovacích táborů.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu