Návraty do minulosti

Na přelomu 18. a 19. století nastala éra strojové výroby krajek a záclon. Po světě je proslavily Letovice

Návraty do minulosti

Na přelomu 18. a 19. století nastala éra strojové výroby krajek a záclon. Po světě je proslavily Letovice
Výstava s názvem 130 let Krajkářské školy v Muzeu krajky ve Vamberku

Rádio vašeho kraje

Výroba krajek má v Česku dlouhou tradici, dobře ji můžeme vystopovat například v Letovicích na Blanensku. V tamní manufaktuře se původně vyrábělo lněné, později bavlněné zboží.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Krajkářství. Výroba krajek má v Česku dlouhou tradici. Dobře ji můžeme vystopovat například v Letovicích na Blanensku. V tamní manufaktuře se původně vyrábělo lněné a pak bavlněné zboží. Na přelomu 18. a 19. století nastala éra strojové výroby krajek a záclon, které Letovice proslavily po celém světě. Povolání krajkářku bylo náročné, zvlášť v době, kdy se svítilo svíčkami nebo petrolejkami. Aby Tkadlec na jemnou práci dobře viděl a zároveň měl volné ruce k obsluze strojů, musel si dát lampičku do úst. Nezřídka se stávalo, že měl pak spálené vlasy i obličej a mohl založit i požár. Za časů majitelem ulice Vávra letovická továrna dále rostla. Vyráběla hedvábný Dillí, síťoviny, záclony, dečky, závoje, šerpy, krajky, vložky do ložního prádla. V meziválečném období měl Vávrův podnik na 3000 zaměstnanců a patřily mu továrny ve čtyřech státech. Po znárodnění továrna nesla název Tylek z továrny kraji a Tylův Letovice. Soustředila celkem 14 textilních závodů a exportovala výrobky do mnoha zemí. Dnes najdeme v Letovicích krajkářské muzeum.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu