Návraty do minulosti

Domek T. G. Masaryka nese od roku 1933 pamětní desku, později však stavba značně zchátrala

Návraty do minulosti

Domek T. G. Masaryka nese od roku 1933 pamětní desku, později však stavba značně zchátrala
Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Rádio vašeho kraje

Se slováckými Čejkovicemi je spojen jeden ze zakladatelů Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Narodil se v roce 1850 v Hodoníně do smíšené rodiny, maminka sice byla z Hustopečí, ale mluvila spíš německy, otec byl Slovák.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Domek T. G. Masaryka. Se slováckými Čejkovicemi je spojen jeden ze zakladatelů Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Narodil se v roce 1850 v Hodoníně do smíšené rodiny. Maminka sice byla z Hustopečí, ale mluvila spíš německy. Otec byl Slovák, jelikož tatínek byl panský kočí, rodina se často stěhovala. Do Čejkovic přišel Tomáš Masaryk jako šestiletý chlapec a prožil tam kromě jednoročního bydlení na Čejči šest let. V Čejkovicích chodil do školy, poznával život a svět, ministroval v místním kostele a studoval v zámecké knihovně. Se synem pana purkrabího také bral lekce u domácího učitele. Do Čejkovic se ještě vrátil mezi lety 1864 až 65 a působil zde jako praktikant ve škole. Na sklonku života se ze své lásky k tomuto místu vyznal Karlu Čapkovi. Můj vlastní dětský domov dobyli Čejkovice, dočteme se v hovorech s TGM. Malý domek, ve kterém Masarykovi bydleli, nese od roku 1933 pamětní desku. Později však stavba značně zchátrala.

  • O její obnovu se zasloužil i místní obyvatelé a domek dnes slouží jako muzeum s expozicí věnovanou našemu prvnímu prezidentovi.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu