Leonardo Plus
„Tuk dá každý raději než kostní dřeň.“ Endokrinolog vyvíjí novou léčbu diabetu kmenovými buňkami
Leonardo Plus
Plus
Diabetes nemusí způsobit jen špatná strava, rizikový faktor je i stres. Endokrinolog a diabetolog Michal Dubský teď v pražském IKEMu pracuje na novém typu léčby následků diabetu. Používá k tomu kmenové buňky, a to ideálně ty, které pacientovi odebere z jeho vlastního tuku. „Tuk z břicha každý rád dá. Navíc by se snížila invazivita zákroku. Dnes bereme kmenové buňky z kostní dřeně, ale to má rizika, “ říká v pořadu Leonardo Plus.
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
Často máme pocit, že princip fungování našeho těla důvěrně známe. Ovšem když dojde na pomyslné lámání chleba, zpravidla se ukáže, jak málo toho víme o působení hormonů, o metabolismu cukrů nebo štěpení bílkovin a že přesnou funkci orgánů, jako je třeba slinivka břišní, umíme popsat jen velmi vágně. A ještě méně toho víme o kmenových buňkách, které jsou za určitých podmínek schopny obnovovat poškozené nebo opotřebované části a udržovat homeostázu organismu. O tom všem bude řeč v dnešním Leonardu plus. A to s mužem, který se vším výše zmiňovaným zabývá v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Doc. doktor Michael Dubský je endokrinolog a především diabetolog a od začátku své kariéry se věnuje těžkým případům léčby diabetu. Před amputací už zachránil desítky pacientů a patří k týmu, který v Česku zavedl speciální metodu léčby diabetiků kmenovými buňkami. Už ve 30 získal titul lékař roku, poté cenu Discovery Ward a jako první český lékař i ocenění Americké diabetologické asociace. A právě s ním se dnes pokusíme poodhalit roušku tajemství fungování našeho těla. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.
-
Leonardo.
-
Tak milí posluchači a my se dnes výjimečně nenacházíme ve studiu ČRo Plus, ale přímo v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. A jsme samozřejmě v pracovně doc. doktora Michala Dubského. Dobrý den. Dobrý den. Když už jsme, pane doktore, začali tím, že jsme popsali to místo, tak se nemůžeme nevrátit k velké události, která právě tady u vás proběhla zhruba před třemi týdny, a to velká transplantace pěti orgánů, vlastně kompletního trávicího traktu u jednoho pacienta. Všichni vás, a to velmi chválili. Vypadalo to, že je to naprosto unikátní operativní zákrok. Ale když jsem dnes přišla, tak vy jste říkal, že to zas až taková výjimka tady u vás není.