Leonardo Plus
Radikální představa sociální spravedlnosti a rovnosti, říká o feminismu psycholožka Laura Brown
Leonardo Plus
Plus
Co je to feministická terapie? Hostem Leonarda Plus byla americká psycholožka Laura Brown, průkopnice feministické terapie, autorka stovek článků a desítek knih o této metodě.
Eva Kézrová
Přepis epizody
-
Feminismus je podle slovníku cizích slov hnutí za rovnoprávnost žen. Vzniklo v polovině minulého století a od té doby prošlo velkou proměnou i proto, že mnohé věci se díky jeho působení vyřešily ve prospěch žen. V 70. letech začal tento boj pronikat i do psychologie a objevil se termín feministická terapie. Co konkrétně znamená a teoreticky by se podle názvu mohlo zdát, že je určená pouze ženám, ale není to tak vždycky. Záleží na tom, kde o feministické terapii mluvíte. Například v Rusku je skutečně jen o ženách, zatímco ve Spojených státech je tato terapie určena všem a ve velké míře dokonce i mužům. A u nás u nás prý žádnou feministickou terapii nepotřebujeme. Vystačíme si s tím, co máme. Proč tak různé pohledy na jednu věc. I o tom bude dnešní Leonardo. Plus. Hezký poslech přeje Eva Kézrová.
-
Leonardo plus.
-
Americká psycholožka Laura Brownová je považována za průkopnici feministické terapie. Narodila se v Ohiu ve východoevropské židovské rodině a právě to nasměrovalo její vnímání rovnostářského postavení žen. Spolu se dvěma bratry byla vychovávaná tak, že se všichni mohou a vlastně i musí podílet na chodu domácnosti bez ohledu na pohlaví. Postupně si navíc uvědomila svou homosexuální orientaci, a když se na vysoké škole setkala s projevem sexismu, začala proti tomu bojovat. A protože Laura Brownová studovala psychologii, byl to už jen krůček k feministické terapii. Napsala o ně stovky článků, desítky knih a prakticky po celém světě přednáší a pořádá semináře a workshopy. Teď se poprvé zastavila i v Praze a při té příležitosti poskytla rozhovor ČRo Plus. A je jasné, že naše povídání s doktorkou Laurou Braunovou nemohlo začít jinak než otázkou na feminismus. U nás je toto slovo vnímáno tak trochu jako hanlivé, nemá moc dobrý zvuk. A pak mu nejprve zajímalo, jak je to ve Spojených státech, jak tam vnímají feminismus.