Laboratoř

Rybka zvaná halančík se umí rozložit a složit. Chrání se tak před suchem

Laboratoř

Rybka zvaná halančík se umí rozložit a složit. Chrání se tak před suchem
Halančík Furzerův (Nothobranchius furzeri)

Plus

Původem africká, dnes také známá akvarijní rybka, halančík Furzerův, našla způsob, jak v přírodě přežít dlouhá období sucha. V raném embryonální stadiu se rozpadá na jednotlivé buňky. Když později opět zaprší, vrátí se do původního stavu.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Se dokáže ryba vyhnout sochu, co v evoluci rybám pomohla opustit mořské dno a k čemu je rybí hejno užitečné jeho členů? To jsou tři body. Tři náměty, které jsem si vybrala pro dnešní pořad. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Pozvání do našeho pořadu dnes přijala zooložka Bay ichtyoložka, odbornice na ryby Zuzana Musilová. Dobrý den. Dobrý den. Jan Pačes je pravidelným hostem našeho pořadu. Molekulární genetik a bio informatik. Vítejte. Dobrý den. A stejně tak pravidelným našim hostem je herec a režisér Petr Svojtka. Dobrý den. Dobrý den. Původem africká ryba zvaná halančík furt, které věnujeme první téma naší debaty, přišla na způsob, jak přežít dlouhá období sucha. Jako rané embryo se dokáže rozložit na jednotlivé buňky a ty se později, když už to okolní prostředí dovolí, do podoby embrya vrátí. I jak to dokáže ta ryba, se to skoro nedovedu představit. Jan Pačes osvětlí.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu