Jak to vidí...
Sociolog Kostelecký: Jan Palach byl osamocená jiskra. Hromadu mokrého dřeva neměl šanci zapálit
Jak to vidí...
Dvojka
Před 55 lety zemřel Jan Palach, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který se 16. 1. 1969 upálil na protest proti pasivitě národa po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Jak jeho čin ovlivnil tehdejší společnost? Co s lidmi jeho rozhodnutí sebeobětovat se udělalo? Sociolog Tomáš Kostelecký v audiozáznamu ještě prozradí, z čeho mají Češi největší obavy a zda se ve své zemi cítí bezpečně.
Tomáš Kostelecký, Zita Senková
Přepis epizody
-
Před 55 lety zemřel Jan Palach, student Univerzity Karlovy, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti pasivitě národa po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Pane Kostelecký, jak dobrovolný čin Jana Palacha tehdy před 50 lety ovlivnil společnost? Co s ní to jeho rozhodnutí sebeobětování?
-
Udělalo tak z toho, co víme a od historik.
-
U samozřejmě hlavně ale i třeba z nějaké analýzy dobového tisku a se zdá, že to krátkodobě mělo poměrně velký vliv. Vybudilo to prostě velké emoce. Lidé na to reagovali, ale už možná střednědobě řádu měsíců a rozhodně ne v řádu let, to nějaký velký vliv nemělo. A on vlastně to byl takový zoufalý pokus. Už už to, jak jste to nazvala, protest proti pasivitě je z logiky věci skoro bych řekl, většinou odsouzen k záhubě, k neúspěchu, protože protože těžko se protestuje proti něčemu, že někdo něco nedělá. A jako vybudit lidi k tomu, aby začali být aktivnější, je mnohem těžší než než cokoliv jiného. Takže si myslím, že to byla možná od začátku trošku marná. A my se před dvěma lety technik ČRo Václav a Lipka objevil dopis, který v roce 969 napsala matka Jana Palacha Libuše Palachová. Děkovala v něm prof. českokrumlovského gymnázia Vladimírovi Kaisrovi za jeho kondolenci. A v tom dopise paní Palachová mimo jiné píše můj syn Jan byl mi velkou oporou, měl ně velmi rád, ale vlast miloval nade vše. Obětoval se pro to, aby se naše národy vzchopili a dále bojovali pro svou svobodu. Kéž jeho oběť nebyla marná. Tolik citace z dopisu matky Jana Palacha. Tak jak vlastně rozumět tomu jeho tomu rozhodnutí, té sebeoběti, pane Kostelecký, jak se na to díváte třeba jako sociolog?