Jak to vidí...

Politolog Jelínek: Sbírání informací na politické oponenty je běžná součást politiky. Babiš ale chodí za hranu

Jak to vidí...

Politolog Jelínek: Sbírání informací na politické oponenty je běžná součást politiky. Babiš ale chodí za hranu
Celostátní sněm ANO, Andrej Babiš

Dvojka

Sněmovnu čeká zítra mimořádné jednání o bezpečnostních hrozbách pro Českou republiku. Schůzi svolal vládní tábor v reakci na postupy a některé výroky předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. „Bude to mela. Jen si říkám, jestli vláda neotevírá zbytečně moc velký prostor opozici,“ reaguje politolog Lukáš Jelínek. V jakém stavu je politická kultura v Česku? Zita Senková se svého hosta zeptá i na protesty zemědělců, situaci v odborech i nálady na Slovensku před volbami.
Lukáš Jelínek, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Sněmovnu čeká zítra mimořádné jednání o jediném bodu, kterým jsou bezpečnostní hrozby pro ČR. Schůzi nechal svolat vládní tábor v reakci na postupy i některé výroky předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Pane Julínku, co od toho očekáváte?

  • No, myslím si, že to bude docela velká mela, protože na rozdíl od těch dosavadních mimořádných schůzí sněmovny, které svolávala opozice a které byly zatrhnuté hned v začátku, tak tady program této schůze zjevně projde. Ta to znamená, že poslanci budou mít možnost se vyjádřit nejenom ti s přednostními právy, ale i řadoví poslanci. Já v okamžiku, kdy se poprvé od té schůze začalo hovořit v souvislosti s tím e-mailem Andreje Babiše, tak jsem si říkal, jestli poslanci nemají něco přece jenom důležitějšího na práci než rozebírat korespondenci a výrazivo svých kolegů. Když je potřeba řešit celou řadu problémů, počínaje penzemi, konče stavem školství, ale v okamžiku, kdy to i vládní koalice nyní prezentuje jako mimořádnou schůzi k bezpečnostním rizikům nebo k bezpečnostním hrozbám, tak to už je zajímavější téma, protože o tom by možná stálo za to se bavit. Jen si tak trochu říkám, jestli vláda na otevírám zbytečně moc velký prostor opozici, protože si docela dobře umím představit, že si budou toho řečniště uzurpovat především opoziční předáci, kteří budou vládu poučovat o tom, co je mír, co je válka a jak k takovému míru na rozdíl od toho válčení dojít? A nevím, jestli ten výsledek nakonec bude takový, který bude moci vládní koalice prezentovat jako jako potvrzení svých záměrů nebo jako něco, co by dokázala, čím by dokázala vysvětlit tu mezinárodní situaci a atmosféru svým voličům. Klidně se může stát, že z toho bude jedna velká emotivní jízda Andreje Babiše a nakonec budou třeba i vládní poslanci litovat, že k takovému kroku přistoupili.

  • Je Andrej Babiš podle vás, pane Jelínku, bezpečnostním rizikem, jak to o něm tvrdí šéf diplomacie Jan Lipavský? Podkopává Andrej Babiš obranyschopnost a mezinárodně politické postavení naší země?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu