Jak to vidí...

Odsunutí voleb není teď technicky možné. Navíc by vyvolalo nedůvěru a vlnu dezinformací, říká politolog Jelínek

Jak to vidí...

Odsunutí voleb není teď technicky možné. Navíc by vyvolalo nedůvěru a vlnu dezinformací, říká politolog Jelínek
Volby

Dvojka

Měl by se kvůli povodním, které zasáhly Českou republiku, posunout termín voleb? A jak povodňovou situaci zvládli a stále zvládají krajští politici a političky? Ukazuje se během povodní, jaká je důvěra veřejnosti ve stát? Na otázky odpovídá politolog Lukáš Jelínek.
Lukáš Jelínek, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tak nežijme.

  • K rozhodla v noci nebo večer vláda. Bylo by dobré, kdyby to šlo posunout kvůli povodním krajské a senátní volby na později.

  • Ono by to asi bylo dobré, ale chápu, že vláda k tomuto kroku nepřistoupila, protože to bylo prakticky už technicky neproveditelné. A to ze dvou důvodů. Jednak i kdyby v tuto chvíli mohli, i kdyby v tuto chvíli vláda mohla skutečně navrhnout odložení voleb, znamenalo by to nejprve dohodu s opozicí, protože těžko si představit, že by něco takového proběhlo jenom z rozhodnutí vládní většiny. Musely by se narychlo během dneška, zítřka sejít poslanci i senátoři, protože změnu volebního zákona musí schválit obě dvě parlamentní komory a ještě by to rozhodnutí muselo stihnout vyjít, dejme tomu v pátek nebo ve čtvrtek ve Sbírce zákonů. A to je vlastně už takový šibeniční termín, který si představit nedokážu. A potom je tady ještě ten druhý aspekt, na který včera také ministři upozornili, že ta rychlá legislativní změna by musela proběhnout ve stavu nouze. Někdo by nejprve musel požádat o stav nouze některý z hejtmanů, některý z krajů, vláda by jej musela vyhlásit a ten požadavek na vyhlášení stavu nouze také nepřišel. V okamžiku, kdyby to udělala sama vláda takto narychlo, tak by to asi bylo snadno napadnutelné, protože ten stav nouze platí v okamžiku, kdy skutečně dochází bezprostředně k nějaké přírodní katastrofě nebo epidemické katastrofě, tak jak jsme to zažívali za COVIDu, ale v tuto chvíli, kdy voda opadává, a sice to bude velmi obtížné na Opavsku, krnovskou, Šumpersku, v dalších regionech likvidovat následky povodní, tak se nedá hovořit v tuto chvíli o nouzovém stavu. A umím si docela dobře představit, že když už ne opozice, tak nejrůznější v uvozovkách šťouralové by měli tendenci zpochybňovat tady toto rozhodnutí, protože vidíme, že jsme v době v éře, kdy se v této zemi zpochybňuje a nejenom tady v této zemi zpochybňuje kdeco.

Více z pořadu