Jak to vidí...
Lukáš Kovanda: Daň z mimořádných zisků? Utopie. Požadovaných 85 miliard vláda nevybere
Jak to vidí...
Dvojka
Daň z mimořádných zisků, která by měla pokrýt mimořádné výdaje státu, má vstoupit v platnost příští rok. Trvalý schodek státního rozpočtu se tím ale nevyřeší. Proč? Jak by měla vláda postupovat? A proč by neměly být mimořádnou daní zatíženy banky? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě vysvětlí, co všechno žene inflaci nahoru, proč inflace vládě paradoxně pomáhá i proč jsou potraviny u sousedů levnější.
Lukáš Kovanda, Zita Senková
Přepis epizody
-
Pane Kovando, jak podle vás hospodaří český stát? Odpovídá ten měnově politický mix aktuální situaci?
-
Situace je náročná, nicméně stát by měl postupovat ambiciózněji, jak se říká, tak zaobaleně. Jinými slovy, měl by více dbát na to, co koaliční strany slibovaly zejména v loňském roce před volbami, to znamená ozdravení veřejných financí. Měl by dbát na to, aby se uzdravovali. Zatím tam přílišné pokroky nespatřujeme. Sice na začátku se seškrtaly některé výdaje, snížil se deficit, který plánovala ještě Babišova vláda na tento rok, ale to už podstatě pasé a nyní jsme tam, kde jsme byli. To znamená, že ten deficit na letošní rok je plánovaný zhruba tam, kde ho plánovala Babišova vláda. Ani pro ty příští roky, a to je to nejhorší, nelze očekávat přílišné zlepšení, protože až do roku 2025 a rámcově vláda počítá se schodky v pásmu od 250 do 300 miliard korun, což rozhodně nelze vyložit jako ozdravování veřejných financí.
-
Jak si pomůžeme tzv. mimořádnou daní z mimořádných zisků? Jak budou ty energetické firmy a bankovní sektor vůbec zdaněny? Má to platit od příštího roku 2023. Daň má dopadnout nejenom na energetické, ale i petrolejářské těžební společnosti a některé banky.