Jak to vidí...

Biskup Malý: Visegrádská skupina už jen přežívá. Na stejné tónině už nehrají ani Polsko s Českem

Jak to vidí...

Biskup Malý: Visegrádská skupina už jen přežívá. Na stejné tónině už nehrají ani Polsko s Českem
Summit V4

Dvojka

Premiéři Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky se v úterý po více než dvouleté přestávce potkali v Praze na visegrádském summitu. Jednání popsali jako nelehké a debatu jako těžkou. Žije ještě Visegrád? Biskup Václav Malý se v audiozáznamu rovněž zamyslí nad tím, jaký odkaz po sobě zanechal ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, připomene osobnost Jana Zajíce a přiblíží, čím se vyznačuje fenomén české hudby.
Václav Malý, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Premiéři Polska, Maďarska, Slovenska a ČR se v úterý po více než dvouleté přestávce potkali opět v Praze na visegrádském summitu. Jednání popsali jako nelehké a debatu jako těžkou. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána Visegrád dál žije. Pane biskupe Malý žije, nebo přežívá?

  • Já bych řekl spíše, že přežívá, protože ta původní idea, která vznikla začátkem 90. let, byla následující spojme se mi státy střední Evropy, abychom vytvářeli určitý vliv v rámci tedy celé Evropy, protože to byl docela neznámý tehdy terén pro demokratické státy. Tudíž bylo důležité se spojit, abych bylo dáno na vědomí, že tyto státy usilují opravdu o demokracii, o svobodu, respektování občanských práv. Takže dlouho to poměrně trvalo, ale teď si ukazuje, že je tam veliká pro doba. To se nakonec prokázalo teď při tom posledním zasedání předsedů vlád té čtyřky. A já tedy pokládáme za velmi diplomaticky neslušné, že pan Fico, předseda slovenské vlády a Orbán, předseda maďarské vlády, nenavštívili prezidenta republiky, když potom navštívili bývalé prezidenty pana Zemana, pana Klause. Prosím, je to jejich volba. Ale přece když jsou tedy hosté na cizím území, tak se sluší tedy, aby navštívili hlavu státu. To pokládám tedy opravdu za velmi neslušné a zároveň se ukázalo, že v podstatě oni dávají najevo my budeme spolu a ti ostatní nás tolik nezajímají. Na druhé straně je třeba pořád ještě zachránit tu možnost vést dialog a setkat se. Takže já bych úplně neřekl, že dneska už je to hrob té bývalé čtyřky Visegrádské čtyřky. Ale na druhé straně ta prodleva je už velmi veliká, protože úsilí našeho předsedy vlády Filip Fialy, předsedy vlády polské Tuska je trošku jaksi rozdílné od toho úsilí pana Fica, pana Orbána.

  • Podle našeho premiéra je důležité pokoušet se i přes ty rozdíly v názorech o středoevropský dialog. Už se objevily komentáře nebo karikatury, že místo Visegrádské čtyřky jde o spíše tedy o dvě visegradské dvojky. Pane Malý, řekl byste, že máme nyní na té politické úrovni nejblíže k Polsku?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu