Jak to vidí...
Bezpečnostní analytik Michal Smetana: Poruší Putin jaderné tabu? Panika není namístě. Výhodnější je zbraněmi jenom hrozit
Jak to vidí...
Dvojka
Od začátku války na Ukrajině zaznívají z Kremlu opakovaně hrozby použití jaderných zbraní. Jak reálné tyto výhrůžky jsou? Jsou obavy Západu zveličené, nebo naopak podceněné? A co si ve válečné terminologii představit pod pojmem eskalační žebřík? Bezpečnostní analytik Michal Smetana v audiozáznamu ještě vysvětlí, kde leží pro Spojené státy červená linie, i proč Vladimir Putin přistoupil k částečné mobilizaci.
Jan Burda, Michal Smetana
Přepis epizody
-
Ve své analýze pro server Vox pod z poloviny léta uvádíte teď volně cituji, že zaznívají hlasy, které riziko prolomení takřka 80 let trvajícího jaderného tabu buďto podceňují, anebo naopak zveličují. Jaká rizika jsou tedy teď reálná a jak a nikoliv?
-
Určitě se jedná o rizika, která jsou reálná, ale my se zároveň s tím snažíme zdůrazňovat pořád, že to, proč tomu dáváme takovou pozornost, je sice reálnost hrozby a i vysoké konsekvence, ale jsou v kontextu pořád relativně nízké pravděpodobnosti toho, že se to stane tím, že tenis prostě nízká, ale riziko velmi vysoké a vlastně zakládá ten důvod pro to, abychom se tomu věnovali systematicky. A každopádně ten problém je, že celá řada lidí vlastně z nějakých velmi dílčích informací a z krátkých zpráv vyvozuje velmi dalekosáhlé důsledky, a to oběma stranami, že občas vidíme takové ty případy, kdy někdo uvidí a fotku jedné krabice zrezavělé munice v Rusku a rád se tomu zasměje, ale z toho potom to extrapoluje dále a představuje si, že veškeré ruské vojenské systémy jsou nefunkční a extrapoluje to až na tu úroveň těch jaderných zbraní, že potom je taková ta úvaha jim učit jaderné zbraně stejně nefungují. To, že se nemáme čeho bát, což je problém, pokud do toho neznáte ten širší kontext a nevíte, jaký, jaké množství peněz o Rusko investovalo posledních 20 let do jaderné výzbroje a jak probíhají testy jejich zbraňových systémů na této úrovni apod.. A stejně tak to vidíme i ty extrémy na druhé straně, kdy potom každé prohlášení některého a třeba poslance ruské Dumy a které mluví o tom, že ať už by měl Vladimir Putin pošt a ne zbraně, pak považováno jako nějako nějaký signál, že k tomu skutečně má bezprostředně dojít u některých lidí, což je taky až přehnané a velmi často to nemá žádný jako reálný základ.
-
Mohli bychom si tedy.