Jak to vidí...

Amerikanista Pondělíček: Pomoc Ukrajině vázla na republikánech. Pomohlo až to, co neudělal Donald Trump

Jak to vidí...

Amerikanista Pondělíček: Pomoc Ukrajině vázla na republikánech. Pomohlo až to, co neudělal Donald Trump
Voják 1148. samostatné dělostřelecké brigády Vzdušných útočných sil Ukrajiny připravuje houfnici M777 k palbě na ruské jednotky uprostřed ruského útoku na Ukrajinu v Doněcké oblasti na Ukrajině

Dvojka

Americký prezident Joe Biden podepsal objemný balík vojenské a finanční pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 95 miliard dolarů. Na schválení se i přes pokračující ruskou agresi nicméně čekalo od konce loňského roku. Proč takové prodlevy? Amerikanista Jiří Pondělíček ještě přiblíží, s jakými problémy se Amerika aktuálně potýká, co nejvíce zaměstnává Donalda Trumpa, a vrátí se i k návštěvě Petra Fialy v Bílém domě.
Jiří Pondělíček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Americký prezident Joe Biden podepsal objemný balík vojenské a finanční pomoci pro Ukrajinu, ale i Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů. Součástí balíku jsou také nové regulace sociální sítě TikTok. Na schválení té nové vojenské pomoci Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské invazi, se čekalo od konce loňského roku. Na čem to vůbec, pane Pondělíčku, vázlo?

  • A já myslím, že to byl hlavně odpor části republikánů. Vlastně už ten minulý balíček, který neuspěl září vlastně minulého roku, tak proti němu byla většina republikánů, což platí i pro ten současný. Ale vlastně pak došlo k výměnám předsedy sněmovny, ke všem tady těm politickým zvratům. A republikáni ve sněmovně mají nepsané pravidlo 90. let, že aby o nějakém zákonu se vůbec hlasovalo, tak republikánský předseda, pokud je předsedou sněmovny republikán, tak honem a předložit, pokud ho nepodporuje většina těch republikánů, většina republikánské většiny, což tomto případě neplatilo, mají. Johnson hodně dlouho manévroval. Navíc on sám vlastně nebyl ani minulost nějakým výrazným podporovatelem Ukrajiny a ten jeho názor se měnil až postupně a řekl bych, částečně pod tlakem okolí, částečně pod tlakem vlastně i té politické reality, že bez demokratů stejně nebyl schopen nic prosadit. A teď myslím i domácí věci, třeba rozpočet a takto. Takže proto to trvalo tak dlouho.

  • No ostatně to hlasování ukázalo, jak jsou republikáni alespoň v bodu Ukrajina rozdělení, protože proti hlasovalo 112 a 101 bylo pro. Tak jaká je i nyní, pane Pondělíčku, teď tedy pozice republikánského předsedy sněmovny Marka Johnsona, protože jak už jste řekl, nechal hlasovat o zákonu, který nepodporuje většina.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu