Interview Plus

V Česku může vládnout každý s každým. Koalice ODS a ANO by mohla zemi posunout, soudí Šídlo

Interview Plus

V Česku může vládnout každý s každým. Koalice ODS a ANO by mohla zemi posunout, soudí Šídlo
Interview Plus

Plus

Vláda navrhuje zvýšit platy politiků. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by se měly zvýšit o 6,9 procenta, předseda hnutí ANO Andrej Babiš kontroval návrhem na zmrazení platů politiků na pět let. „Platy jsou stanoveny koeficientem a odvíjí se od průměrné mzdy. Bohužel jednou za čas, bohužel docela pravidelně, politici neodolají tomu, aby si platy nezmrazili,“ glosuje komentátor Jindřich Šídlo.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL navrhne vládě, aby platy politiků od příštího roku vzrostly o 6,9 desetin %. Původní návrh byl o dost vyšší, skoro 14 %. Ani tato korekce ale nestačí lídrovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi, který na sociální síti napsal, že předložil návrh na zmrazení platů politiků na pět let. Proč se kolem odměňování politiků opět vzedmula taková vlna emocí? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes šéfkomentátor serveru seznam zprávy Jindřich Šídlo. Dobrý den. Hezký den. V kontextu státního rozpočtu je ta položka určená na platy politiků malá. To není nic, co by zachránilo deficit. Přesto jsou z toho opět titulky v médiích, hlavně ta jedna ostrá stanoviska na sociálních sítích.

  • Proč důležité, co jste řekl, je slovo opět, protože to je už. Já jsem se to snažil nějak spočítat asi tak jako sedmý příběh, který je vlastně úplně stejný. A letos by se to dalo samozřejmě přičíst tomu, že ta země není úplně v ideální ekonomické kondici. Jsou prostě skupiny profesní, lidé, kterým ty platy reálně nerostou a slyší od státu, že prostě na ně není. No a pak tady do toho přijde tento návrh. Ale no, úplně stejné debaty se vedly naposledy vestě před 5, 6 lety, kdy ta země byla jako na vrcholu prosperity a kdy se taky měly ty platy tehdy významněji zvyšovat. Úplně stejně se to vedlo v roce 2014, kdy se ta země dostávala, jste jako dlouhotrvající krize. A taky to bylo jako téma plné emocí, v němž byl téměř tehdy nejracionálnější poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. Což už když to takto říkám, tak ta se zjevné, jak ta debata vypadala. A je to pokaždé. A to je ten důvod, je ten, že politici tady v 90. letech celkem správně usoudili, že bude správné, aby si o svých platech rozhodovali co nejméně, aby aby co nejméně hlasovali o tom, kolik budou brát. To je nepříjemná věc, tak bychom my dva měli spolu zadat, kolik budeme brát. Tak možná by nám to šlo, ale pak to ale se to dozví všichni ostatní kolegové a případě v případě politiku i voliči. Takže ten mechanismus, který byl nastaven, kdy se to, to není tak jako svévolně, že si sedne nějaký ministerský úředník, případně ministr a řekne bude to částka x. To se prostě stanovuje koeficientem z nějaké základny a odvíjí se to prostě od průměrné mzdy někde a vždycky jednou za čas, a to bohužel docela pravidelně, politici neodolají tomu, aby si ty platy nezmrazili. No a řeknu, a teď další 3, 4 roky. A Andrej Babiš teď navrhuje na pět let. Ano, je ten jeho poslední návrh. Prostě budeme brát stále stejně. No a pak přichází onen okamžik, kdy je potřeba, kde se ty platy mají rozmrazit. No a zjistí se, že to vyroste o obrovský.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu