Interview Plus

Izolované země jako KLDR nebo Írán využívají kyberútoky k vylepšování rozpočtu, tvrdí šéf kyberúřadu

Interview Plus

Izolované země jako KLDR nebo Írán využívají kyberútoky k vylepšování rozpočtu, tvrdí šéf kyberúřadu
Ing. Lukáš Kintr, NÚKIB

Plus

Za posledních několik let výrazně vzrostl počet útoků typu ransomware na digitální sítě úřadů i firem. Část z nich přitom poškození ani nenahlásí a raději vyděračům zaplatí. „Meziroční nárůst evidujeme už několik let v řadě. Nicméně to, co vidíme, je jen zlomek celého kyberprostoru,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Z vyděračských útoků typu ransomware se stal mnohamiliardový byznys. Bezpečnostní experti varují, že počet případů, kdy útočníci ukradli či zavirovali data různým společnostem nebo úřadům, výrazně stoupá. Část útoků přitom firmy ani nenahlásí a raději vyděračům zaplatí. Jak se proti tomu bránit? A jde útočníkům vždy jen o peníze? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Naším hostem po linkách z Brna je ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr. Dobrý den. Dobrý den. To samotné slovo ransomware, to je vlastně kombinace dvou slov, tedy výkupné a software. Pane řediteli, jak takový útok ransomwaru probíhá?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu