Hovory

Smetanova Vltava se spíš měla jmenovat Labe, myslí si novinář Palata

Hovory

Smetanova Vltava se spíš měla jmenovat Labe, myslí si novinář Palata
Luboš Palata

Plus

Novinář a komentátor Českého rozhlasu Luboš Palata je také autorem románu Elbe: Velká řeka. Když přemýšlí o Bedřichovi Smetanovi a symfonické básni Vltava, říká, že se vlastně diví, proč si skladatel nevybral Labe. „Polabí je srdce Čech, oblast, kde čeština zněla vždy, kde byla nejméně namíchaná s Němčinou, a to i v těch pro nás nejtěžších obdobích,“ říká.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Toto měla být příjemná víkendová túrám. Na Květnou neděli není místo pohorek. Mám na nohou běžky, špatné rukavice, půlky nedrží na rukou. M dva m sněhu. Labská bouda ale není cíl, jen základna. V noci tu budu jediný host. Odhodím batoh, něco zhltnout v nevlídné jídelně a vyrážím zpátky do bílé tmy k cíli, k prameni Labe. Tak takto ve zkratce začíná knížka s názvem Elbel. A tak se teď společně s jejím autorem vydáme právě od pramene až na ostrov Helgoland, kde je konec Labe, konec labských vod a kde je úplný konec z Německa a kde začíná bez konečný oceán? Anebo k poslechu, ale i na cestu zve Naděžda Hávová.

  • A se mnou ve studiu už je novinář, básník a autor Elbel Luboš Palata. Vítejte. Luboš.

  • Dobrý den. Dobrý den. Tak proč zrovna cesta podél Labe? Máte k této řece nějaký mimořádný vztah?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu