Hovory
Byl „náš“ úplně od začátku. Když jste otevření, tak tu dětskou bytost přijmete srdcem, popisuje adoptivní matka a psychoterapeutka
Hovory
Plus
Věra Doušová pracuje jako psychoterapeutka s dětmi, které byly adoptovány anebo žijí u pěstounů. S manželem sami vychovávají dítě, které si osvojili. „Když nám z úřadu zavolali: ‚Máme pro vás děťátko‘, tak nám nejdřív ukázali jen fotku. Uviděli jsme krásné miminko a hned si řekli, že ho určitě chceme. Pak jsme dostali informace o jeho biologické rodině a kontakt na přechodnou pěstounku. Domluvili jsme si návštěvu… tak to celé začalo,“ popisuje.
Tatiana Čabáková
Přepis epizody
-
Věra Doušová je psychologická a terapeutka v centrech pro náhradní rodinnou péči v Litoměřicích se věnuje dětem, které žijí v adoptivních anebo pěstounských rodinách. Co všechno ještě a dětí, které opustili jih biologický rodič a na jaké situaci se musí aspoň teoreticky připravit mami a otcově, který vychovávají opuštěné děti? O tom v dnešních hovorů od mikrofonu. Dobré počasí Prajem Tatiana Čabáková.
-
Věro, vy teď je v hovorech. Dobrý den. Asi bychom měli začít tím, že sama 100 adoptivní máma má tě jediné dítě, které jste si s manželem osvojili. A k mi dovolíte, tak na vašem příběhu bychom mohli ukázat proces rozhodování či do adopci je. Jistě alb o ně.
-
Ano, určitě. Můžeme o tom mluvit. Kdy jste začali přemýšlet nad adopci? A my jsme začali přemýšlet toho. A chci ve chvíli, kdy se nám řadu let nedařilo vlastně počít vlastní dítě a hodně nám v tom pomohl můj přímo můj pan gynekolog, který nám doporučil, že mně to nedělá zdravotně dobře, a doporučil nám, ať jdeme přímo do adopce. A já jsem se tenkrát moc zaradovala, protože jsem to intuitivně cítila předtím asi rok dva, ale viděla jsem, že můj muž na to nebyl ještě připraveny, než chtěl na to moc slyšet. A pan doktor nám tím svým lékařským dohledem a tím jako tou svojí rázností tenkrát dost pomohl a vlastně můj muž to vzal a během asi dvou měsíců jsme podávali už žádost.