Host Dopoledne pod Ještědem

Výběr z rozhovorů uplynulého týdne: O závodech, divadle, včelách i správném stravování

Host Dopoledne pod Ještědem

Výběr z rozhovorů uplynulého týdne: O závodech, divadle, včelách i správném stravování
Moderátorka Iveta Kalátová

Liberec

Výběr toho nejlepšího z rozhovorů druhého říjnového týdne roku 2024 připravila Iveta Kalátová.
Iveta Kalátová

S Irenou Šedivou, nutriční terapeutkou jsme se zaměřili na stavební materiál pro naše tělo v podobě minerálů a vitamínů.
Také nás navštívil David Pabiška, motocyklový závodník Rally Dakar, který přiblížil atmosféru tohoto adrenalinového závodu.
Na své herecké i pěvecké začátky zavzpomínala herečka a šansoniérka Chantal Poullain, která byla vzácným hostem Krakonošova divadelního podzimu ve Vysokém nad Jizerou. Odtamtud jsme se přihlásili v pravidelném středečním přímém přenosu.
Na prahu podzimu začíná pro včelaře náročné období, ve kterém se musí o včelky dobře postarat. Jak se včely přikrmují a jak vypadá v podzimních měsících život v úle, povyprávěl Tomáš Moravec.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V příštích minutách ve vysílání ČRo Liberec už bude hlavním tématem zdravověda. Aby naše tělo dobře fungovalo, musíme o něj také dobře pečovat. Kromě tolik důležitého pohybu bychom měli dbát na přísun důležitých vitamínů a minerálů, nejlépe v jejich přírodní podobě. Jak se v nich vyznat? Tak o tom jsme si povídali s nutriční poradkyní Irenou Šedivou.

  • Zkusíme to zjednodušit. Teda určená denní dávka, tou nám například EU, evropský úřad pro bezpečnost potravin, tak nám pomáhá v tom směru, že nám řekne, kolik bychom měli pro zajištění základních potřeb metabolických přijmout, ať to jsou vitamíny nebo to jsou minerály. Takže například u toho vitamínu c to máme 80 mg například. Když ale vezmeme víc toho vitamínu c, vůbec nic se nestane. Jak jsme si řekli, to rozpustný v moči, to znamená ve vodě. V tomto případě my se ne předávkujeme. Může se stát, že u určitých vitamínů, který jsou rozpustný v tucích. My jsme se teoreticky předávkovat mohli, ale u nás to z běžné stravy ne, u nás nikde. To zběžný stravy. Pokud se nebude té družině stravovat na typu medvědí játra, něco takového. To mi přece běžně. Nebo trefíme játra. To jsou zajímavý. Já to jsou zdroje právě těch vitamínů rozpustných v tucích. A to přece nikdy normálně nekonzumujeme. To znamená, s běžný racionální stravy se člověk nemůže předávkovat. Naopak z 90 % máme spíš ne do výživu a to v ten okamžik misi bychom se měli vlastně zamyslet nad tou doporučení denní dávkou. A my se teď můžeme naznačit, jak je vlastně jednoduchý nad tím vůbec nepřemýšlet. Musíme mít v hlavě jenom zdravou stravu, to znamená pokud možno jíst ty základní suroviny, základní potraviny, jako je máslo, vejce za studena, lisovaný olivový olej nebo jiný rostlinný olej a maso, mléčné výrobky, fermentovaná zelenina, kysané mléčné výrobky a takto bych mohla pokračovat přes luštěniny, obiloviny. A teď, kdybychom se podívali na ty naše vitamíny a na ty minerály a dívali jsme se kde jejich zdroj, tak budu znova opakovat ta samá slova budu říkat ve vejcích, v másle, v mase, v luštěninách, v obilovinách. A půjdeme na vitamín. Třeba k. Zelená zelenina, zelený čaj z loutek, olivový olej, například selen, obiloviny, ořechy, zelenina. Jo. Tady vidíme, že pokud my máme racionální stravu, která je dostatečně bohatá ve smyslu ve smyslu správně nakombinovaná, tak v ten okamžik my nepotřebujeme potravinový doplňky a my hlavně nepotřebují nad tím přemýšlet. My musíme přemýšlet na začátku, abychom jedli pokud možno ne vysoce průmyslově zpracovanou stravu, to znamená jíst ty základní suroviny, abychom pokud možno nejedli moc jednoduchých sacharidů, jednoduchých cukrů. V tomto případě, abychom pokud možno se nepřejídali moc červeným masem. A Thomase pro nás tak pro nás taky důležitý jako já. Toto nesmí být moc, to znamená všeho s mírou a mělo by to být co nejvíc barevný a jak správně nakombinovaný na základě tady těchto pravidel. To znamená základní potraviny, ovoce, zelenina, kvašený, kysaná zelenina, mléčné výrobky.

  • Olivový olej. A co říkáte třeba na to, když někdo, dejme tomu v rámci diety nebo chce si tady přece jenom trošku vylepšit svoji kondičku a fyzičku. A všechno vyloučí. Třeba sacharidy, vyloučí tady brambory, pečivo. Tam jsou přece také důležité prvky. Je prokázáno, že určitá forma jakoby houkat stravování jako nízko sacharidový ho je spíš prospěšná. To znamená, nám určitě nevadí zmenšit si ty svoje porce těch příloh, protože ten náš návyk, který si neseme kolikrát z domova, tak je takový jako moc opulentní. A čím jsme starší, tím potřebujeme míň energeticky energeticky se do vyživovat. Na druhou stranu v okamžiku, kdy se dostanete do nějaký formy stravování, která na začátek byla vymyšlena úplně pro jiný.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu