Historie Plus
„Všichni zpívali českou hymnu a Hatikvu.“ Před 80 lety došlo k největší masové vraždě československých občanů
Historie Plus
Plus
„A náhle jsem slyšel, jako by nějaký sbor začal zpívat. Celým prostorem se rozlehl zpěv, zazněla píseň, všichni zpívali Kde domov můj?, českou národní hymnu, a Hatikvu. Strašně mne to zdrtilo, to… co provádějí s mými krajany, a já jsem pochopil, že ani můj vlastní život už nemá cenu,“ vzpomínal člen osvětimského sonderkomanda Filip Müller na tragickou noc z 8. na 9. března 1944.
Adam Drda, Mikuláš Kroupa
Přepis epizody
-
Století příběhu speciál paměti národa a ČRo Plus.
-
Dobrý den. Před 80 lety, v noci z osmého na devátého března 1944 spáchali nacisté ve vyhlazovacím táboře Osvětim Březinka, nebo přesněji a už vůbec Birke na největší masovou vraždu československých občanů, obyvatel tzv. rodinného tábora terezínských Židů. Němci tehdy zabili v plynových komorách 3792 lidí. Posloucháte století příběhů. Druhou část speciální třídílné série, která vzniká ve spolupráci ČRo Plus a paměti národa a kterou tentokrát věnujeme právě památce obětí holokaustu z rodinného tábora. Provázejí vás Adam Drda.
-
A Mikuláš Kroupa. Dobrý den. Minule jsme vysvětlovali, co vlastně byl rodinný tábor neboli německy v tom byl jen lágr. Říkali jsme si základní fakta. Zrodil se v září roku 943, kdy Němci deportovali do Osvětimi 5000 lidí z terezínského ghetta. Tito lidé měli zvláštní podmínky. Nikdo neskončil hned po příjezdu v plynové komoře. Všichni zůstali pohromadě v jednom táborovém úseku. Děti směly přebývat v dětském bloku.