Historie Plus

„Tělo tuž, vlasti služ!“ Masová tělovýchova byla od začátku politická, platí to i pro české Sokoly

Historie Plus

„Tělo tuž, vlasti služ!“ Masová tělovýchova byla od začátku politická, platí to i pro české Sokoly
Mladí sokolové v průvodu na X. všesokolském sletu v Praze v roce 1938

Plus

Masovou tělovýchovu sotva oddělíme od její „přirozené“ politické podstaty. Ve svých počátcích, v Prusku, se rodila dokonce na politickou objednávku. Spolky, které tehdy propadly turnerskému hnutí (společnému tělocviku, zvládání bojových umění a šermu), byly vyvolány zájmem pruského státu získávat pro svoji pravidelnou armádu brance šikovné a fyzicky zdatné.
Ivan Štern

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den, milí posluchači. V dnešním vydání pořadu Historie Plus si ukážeme, že sport a politika spolu opravdu mohou souviset a vzájemně se ovlivňovat, zejména tehdy, jde-li o masovou tělovýchovu. Od mikrofonu ČRo i vám průvodcem Ivan Štern.

  • Historie Plus.

  • V roce 1866 se odehrála Německo německá válka. Vyvrcholila porážkou rakouské armády u Hradce Králové. Válkou, protože na jiný prostředek a rakouská monarchie neslyšela, se pokusil německý kancléř Otto. Fond by s Markem a Rakušany přesvědčit, že do tzv. německého spolku nepatří, tudíž nemůže být součástí zamýšleného sjednocení Německa. Francouzské pozorovatele tehdy zaujalo, že pruští vojáci neměli navrch jen díky půjčkám zvaným zadovky, ale i díky nesrovnatelně lepší fyzické zdatnosti. Miroslav Tyrš, zakladatel českého Sokola, se o této skutečnosti zmiňuje v měsíčníku Sokol v druhém vydání roku 1871.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu