Historie Plus

Sportovci v emigraci. Cesty za svobodou nebo lepší příležitostí?

Historie Plus

Sportovci v emigraci. Cesty za svobodou nebo lepší příležitostí?
Krasobruslařka Věra Hrubá na zimním stadionu v Praze na ME v roce 1937

Plus

Polovinu 20. století prožilo Československo v nesvobodě. Za tu dobu ze země utekly desítky tisíc lidí. Byli mezi nimi i vrcholoví sportovci a sportovkyně. O důvodech a motivacích jejich útěků, okolnostech, za kterých opouštěli svou vlast i následcích, které to přinášelo, si v cyklu Historie Plus povídáme s Jaroslavem Rokoským z Filozofické fakulty UJEP v Ústí nad Labem a ÚSTR v Praze.
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Polovinu 20. století prožila Československo v nesvobodě. Za tu dobu ze země utekly desítky 1000 lidí. Byli mezi nimi i vrcholoví sportovci a sportovkyně. A právě o nich a motivacích, způsobech i následcích jejich odchodu z vlasti budou příští minuty. Od mikrofonu zdraví a příjemný poslech přeje Veronika Kindlová.

  • Historie Plus.

  • První vlna útěku za hranice se zvedla na přelomu 30. a 40. let. Vedle odpůrců nacismu utíkali především Židé. To byl i případ špičkového československého šachisty Salomona Flora, původem Žida. S hasiči pokračuje historik Jaroslav Rokoský z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Ústavu pro studium totalitních režimů.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu