Historie Plus

100 let Českého rozhlasu aneb Reportáže jako zvukové dějiny

Historie Plus

100 let Českého rozhlasu aneb Reportáže jako zvukové dějiny
Všesokolský slet v roce 1938

Plus

Mapovat historii prostřednictvím rozhlasové reportáže je zvukové dobrodružství. Lidé s mikrofonem byli „u toho“ a ve zvukových záběrech s jejich hlasy se zrcadlí atmosféra doby. Je to unikátní let časem. Rozhlasová reportáž se však vyvíjela také v závislosti na rozhlasové technice a její postupné mobilitě.
Bronislava Janečková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A dnešní historii. Plus se projdeme časem od počátku našeho století toho rozhlasu, abychom si představili, jak historii a technický rozvoj ovlivnily reportáž a naopak, jaký vliv měla reportáž na politické a společenské dění. K poslechu vás zve Bronislava Janečková.

  • Historie Plus.

  • První pokus o reportáž předběhla rozhlasovou techniku. Druhého srpna roku 924 se na pražské Letné konal mezinárodní turnaj v boxu mezi československým boxerem Františkem Růžičkou a americkým šampionem roky najdeme. Zápas byl očekáván s velkým zájmem, ale Radiožurnál vlastnil jediný mikrofon. A ten byl v legendárním vysílacím stanu ve Kbelích. Hlasatel Adolf Dobrovolný přišel na nápad, že použije telefon. V místě utkání mu funkcionář boxerské unie do sluchátka popisoval průběh zápasu. Adolf Dobrovolný si dělal poznámky a vzápětí informace tlumočil posluchačům. Byl to obrovský úspěch, jakmile měl Radiožurnál další mikrofon. Představme si přístroj, který i s podstavcem vážil kolem 10 kilo. Začal jej převážet na místa různých událostí. Nebyly to ještě komentované reportáže, říkalo se jim přenosy zvuku. Jak to přesně vypadalo, nevíme, protože rozhlas ještě tehdy neměl záznamové zařízení. Nejstarší dochované reportáže jsou až ze 30. let. Byly pořízeny na želatinové desky. Jednou z prvních je snímek ze šermířských zápasů z února roku 1932 komentoval její tehdejší trenér šermu prof. Kamenický.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu