Dvacet minut Radiožurnálu

V krajské politice jde o konkrétní lidi. Je třeba respektovat vůli voličů, říká o koalici s hnutím ANO Netolický

Dvacet minut Radiožurnálu

V krajské politice jde o konkrétní lidi. Je třeba respektovat vůli voličů, říká o koalici s hnutím ANO Netolický
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Radiožurnál

V Pardubickém kraji bude i po nedávných krajských volbách pokračovat dosud vládnoucí koalice, místo zastupitelů z hnutí STAN v ní ale zasednou jejich kolegové z hnutí ANO. Je s tímto hnutím na krajské úrovni snadnější spolupráce než v poslanecké sněmovně? „V krajské politice jde o konkrétní lidi,“ hájí změnu v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Martin Netolický (3PK/SOCDEM), místopředseda SOCDEM, který bude už počtvrté v kraji hejtmanem. 
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hejtmanem Pardubického kraje by podle koaliční dohody měl zůstat Martin Netolický, který stojí v čele kraje už 12 let. Proč se tentokrát při sestavování krajské koalice dohodl s hnutím ANO, a ne se Starosty a nezávislými, se kterými vládli poslední čtyři roky. Je zdravé, aby kraj vedl 16 let jeden politik? A proč odmítl výzvu, aby po úspěchu v krajských volbách kandidoval na předsedu sociální demokracie?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je stávající a pravděpodobně také budoucí hejtman Pardubického kraje, zvolený na kandidátce 3PK, místopředseda sociální demokracie Martin Netolický. Dobrý den. Zdravím vás do pardubického studia ČRo. Dobrý den. Vy jste včera podepsali v Pardubickém kraji koaliční smlouvu, a to s hnutím ANO, s koalicí pro Pardubický kraj, která zahrnuje lidovce a Evropské demokraty a nezávislé a také z ODS a TOP 09. Na základě této dohody byste měl zůstat hejtmanem stejně jako v minulém volebním období. Ten základ koalice, tedy vaše 3PK koalice pro Pardubický kraj a ODS TOP 09 zůstali z těch minulých čtyř let. Ale posledního koaličního partnera jste vyměnili. Místo hnutí STAN jste se tentokrát dohodli s hnutím ANO. Proč tato změna?

  • Když se podíváme na výsledky voleb v ČR, tak každý, kdo není slepý jsem, tak musí vidět, že je tady fenomén, který se projevilo jak v ní o uplynulém víkendu, tak před těmi dvěma týdny. A to je, že v hnutí ANO výrazným způsobem uspěl, až na výjimky v jednotlivých krajích. No a vyhrálo ji u nás. Pokud bychom tentokrát přistoupili vlastně už potřetí k tomu, že hnutí ANO vyčleníme stranou, tak za prvé by vznikla velmi křehká koalice. On ten poměr 25 ku 20, to není úplně přesný poměr, protože pro hlasování v zastupitelstvu kraje, ale města, obce je potřeba vždycky většina všech jeho členů, nikoliv přítomných, jak je to v PS či Senátu. To znamená, že v našem případě je to 23 a ta koalice, o které vy hovoříte, tak by měla 25. Vzhledem k tomu, že hnutí ANO získalo 15 mandátů, což je nejvíc za poslední období, tak jsme hledali cesty, jak vytvořit stabilní politické prostředí v Pardubickém kraji. Eliminovali také povrchní, často dojmu logickou diskusi na zastupitelstvu a zabývali se reálnými problémy Pardubického kraje. To znamená nehrát si na zastupitelstvu, které je vysíláno v přímém přenosu, na jakési politické divadlo, jak to známe z PS. Nevím, koho to baví. Mě teda to rozhodně nebaví a troufnu si říct, že ani kolegy nejenom v 3PK v rámci všech těch uskupení a hledali jsme tedy řešení, které bude stabilní. V tomto případě 37 z 45 zastupitelů, to je snad nejsilnější koalice, která v historii Pardubického kraje kdy byla. Takže tolik na vysvětlenou. Možná bych řekl, že pokud bychom neustále obcházel i vítězové, ono se to dá hezky říká, mnohem hůř se potom konají konkrétní problémy, konají konkrétní záležitosti. A můžu vám říct, že podle mě už by to byla do jisté míry jakási obsese a to si nemyslím, že v politice nejlepší.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu