Dvacet minut Radiožurnálu

Rychlé oteplení, rychlé ochlazení. Trendem posledních let jsou překotné změny počasí, vysvětluje meteoroložka Taťána Míková

Dvacet minut Radiožurnálu

Rychlé oteplení, rychlé ochlazení. Trendem posledních let jsou překotné změny počasí, vysvětluje meteoroložka Taťána Míková
Taťána Míková

Radiožurnál

Máme se připravit na zimy bez sněhu? Je letošní extrémně teplý začátek roku pouhým výkyvem? Co ho způsobilo a jaký dopad může mít na přírodu? A proč bychom si měli hlídat, aby se oteplování planety nedostalo nad 1,5 stupně Celsia? Hostem Vladimíra Kroce byla meteoroložka a klimatoložka Taťána Míková, moderátorka počasí České televize.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Máme se připravit na zimy bez sněhu? Je letošní extrémně teplý začátek roku pouhým výkyvem? Lehčími způsobem, jak se dá seriózně předpovídat, tak to vrtkavé počasí. A proč bychom si měli hlídat, aby se oteplování planety nedostalo nad půldruhého °C?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes meteoroložka a klimatoložka Taťána Míková, moderátorka počasí ČT. Dobrý den. Dobrý den. Náš rozhovor natáčíme před polednem. To poznamenávám pro případ, že by se do podvečera klimatická změna nějak výrazně uspíšila, nemá smysl vypočítávat, kde všude padaly s počátkem roku rekordní teploty. I zatvrzelý odpůrce teorie klimatické změny asi uzná, že skoro 20 stupňů nad nulou v lednu nejsou normální teploty. Čím to, že nás letos tak citelně zasáhl fen ze severní Afriky?

  • Tak jedna věc je ten horký vzduch, který z té Afriky opravdu proudil téměř přímo od jihozápadu do střední Evropy, ale on pronikl i dál do Polska, takže na severovýchod Evropy se dostal dost daleko. Druhá věc je ten fén, který se projevil právě za Jeseníky, kde vlastně docházelo jednak vzestupu vzduchu. On se trošičku vysušil na těch Jeseníkách a potom, když padal za Jeseníky, tak vlastně padal dolů jako mnohem teplejší, ještě teplejší, než jaký z té Afriky přicházel, tak že vlastně je to souběh dvou efektů, které se tady sešli. A právě proto tedy ten absolutní rekord. Ale my samozřejmě musíme říct, že i ten předcházející rekord, byť byl o stupeň nižší, tak on byl také dost vysoký. Takže není to úplně poprvé, co registrujeme na přelomu roku teploty blízké 20.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu